Opublikowany w Mary

Czytam sobie. Pierwsze słowa. Zestaw edukacyjny – Anna Buchner


Lubię książki I chciałabym by moje dziecko zaraziło się czytelnictwem. Żeby odpowiednio się do tego zabrać należy zrozumieć w jaki sposób mały człowiek przyswaja wiedzę oraz wyczuć moment w którym podsunąć mu odpowiednie narzędzia.

Nauka czytania to bardzo indywidualny proces i u każdego dziecka przebiega w innym okresie. Do każdego trafiają również różne sposoby nauczania dlatego ciągle wymyślana jest nowa metodyka np. metoda krakowska doktor Cieszyńskiej, metoda Domana, Glottodydaktyka i pewnie wiele innych o których nie słyszałam. Oczywiście do każdej z tych ścieżek przypisane są odpowiednie materiały i książki. Tylko czy z raz obranej drobi można zejść? Co jeśli dana metoda nie przypasuje nam albo dziecku i inwestycja w narzędzie po prostu będzie nieudana? Tutaj według mnie wydawnictwo Egmont stworzyło wraz z panią Anną Buchner zestaw, który można potraktować bardzo wszechstronnie. Zestaw edukacyjny jest spójnym elementem bardzo przyjaznej początkującemu czytelnikowi serii książek Czytam sobie. Seria ta dzieli książki na trzy poziomy zaawansowania w biegłości czytania. Zawiera elementy, które można zastosować we wielu metodach i to jest największa zaleta jaką w nim widzę. Wszechstronność.

Przyjrzyjmy się zestawowi „Pierwsze słowa” z bliska. Zapakowany jest w elegancji karton z magnetycznym zapięciem. Główną osią zestawu jest książeczka o doktor Oli, która reprezentuje pierwszy poziom zaawansowania w czytaniu, zawierając wyłącznie podstawowe litery alfabetu, których użycie nie będzie komplikowało nauki. Dla laika jest to ogromne ułatwienie w doborze literatury dla dziecka. W książeczce są bardzo barwne ilustracje, wokół których zorganizowane są pozostałe elementy zestawu. Dla osób, które z nauczaniem nie mają za wiele wspólnego zestaw zawiera naprawdę cudowny Poradnik dla rodziców. Według mnie jest to kwintesencja podstawowej wiedzy o nauce czytania, która powinien poznać każdy z rodziców. Niestety żyjemy we wielkim wyścigu szczurów, a kluczem do szczęśliwego dzieciństwa jest zrozumienie potrzeb dziecka i podążanie za nim i ten poradnik pięknie tłumaczy co wpływa na wewnętrzną motywację oraz dlaczego tak ważne jest podążanie za dzieckiem. Poradnik zawiera również aż 35 pomysłów na kreatywne wykorzystanie zestawu do nauki czytania w zależności od stopnia zaawansowania. Każdy z pomysłów jest elementem zabawy z alfabetem, słowem, zdaniem. Wszystko w zależności od stopnia w którym nasze dziecko przyswoiło już wiedzę. Według mnie jest to kwintesencja tej pozycji, zawiera wszystkie potrzebne instrukcje, zdjęcia oraz spis potrzebnych elementów.

czyt2

Kolejnym elementem zestawu są karty edukacyjne – na nich przedstawiono ilustracje z książki o doktor Oli oraz słowa – są to rzeczowniki – rzeczy, osoby lub zwierzęta. Ostatnim elementem są listery w stylu – szorstkiego alfabetu montessori. Samogłoski są czerwone, spółgłoski – niebieskie, czyli tak jak się powszechnie przyjęło. Litery są nadrukowane na grubym kartonie, więc na pewno

Podsumowując zestaw zawiera:

·         Książeczkę dla dzieci.

·         Poradnik dla rodziców.

·         Karty z ilustracjami (z podpisem i bez).

·         Karty ze słowami.

·         Litery alfabetu

·         Karta z podstawowym alfabetem

Czego brakuje?

Przegródek do alfabetu. Po wyciśnięciu go z tektury trzeba sobie zorganizować jego odpowiednią segregacje, żeby nie pogubić i nie tracić czasu na jego segregację za każdym razem, gdy będziemy korzystali z zestawu ponownie.

Zestaw jest odpowiedni dla pierwszego etapu wtajemniczenia w czytaniu. Prawdopodobnie przestanie być przydatny, gdy dziecku zacznie brakować polskich liter do konstruowania bardziej skomplikowanych słów.

Z minusów, które również widzę to niektóre ilustracje są trudne do odgadnięcia bez znajomości kontekstu, czyli książeczki o doktor Oli. Gdy w pierwszej kolejności sięgnęliśmy ze synkiem po karty z obrazkami – tabletki były dla nas tacką z miętusami 🙂

czyt1

Dla kogo ten zestaw?

Dla dziecka wykazującego zainteresowanie literami, więc spokojnie może być już wykorzystywany w wieku przedszkolnym. Dla rodziców szukających uniwersalnego narzędzia w edukacji domowej. Dla dzieci przygotowujących się do podjęcia nauki szkolnej. Dla pedagogów szukających dodatkowych materiałów i inspiracji w prowadzeniu zajęć edukacyjnych.

Osobiście jestem bardzo zadowolona, że mamy na rynku tak kreatywne wydawnictwo, które wydaje materiały edukacyjne nie wpisujące się w podstawowy nurt edukacji szkolnej. Zestaw jest naprawdę super. Zdecydowanie jest według mnie lepszym nabytkiem od kart Domena w które zainwestowałam wcześniej i gdyby Egmont wydał uzupełnienie zestawu o kolejny poziom zaawansowania to na pewno stanę w kolejce do księgarni. Gorąco polecam.

Ocena: 5/6

Mary

Za zestaw do recenzji dziękuję wydawnictwu EGMONT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s