Opublikowany w Mary

Mój pierwszy ogródek & Odkrywcy przyrody – zeszyt z zadaniami i naklejkami


Posiadam już podobne publikacje innych wydawnictw i wszelkie ćwiczenia naklejkowe były u mnie hitem dlatego zdecydowałam się na recenzję dwóch zestawów od wydawnictwa Egmont. W związku z epidemią uciekliśmy na wieś na jakiś czas, gdzie ogród i las były naszą codziennością i chciałam pociągnąć ten temat ze swoim wkrótce przedszkolakiem. Wybór więc był prosty leśni „Odkrywcy Przyrody” oraz „Mój pierwszy ogródek” pojawiły się na naszej tapecie. Zwykle podobne książeczki kosztują gorsze, dlatego zastanawiałam się skąd cena 25 PLN za zestaw. Zrozumiałam dopiero po rzeczywistym przeanalizowaniu treści. Zwykle takie publikacje skupiają się na umiejętnościach motorycznych – przyklej, pokoloruj, połącz i to tyle. Tutaj przynajmniej w jednym zestawie jest dużo bardziej edukacyjnie, a nauka wychodzi poza kartki publikacji.

„Odkrywcy Przyrody” – Zeszyt z zadaniami i naklejkami

W tej książeczce nasze dziecko wciela się w ODKRYWCĘ PRZYRODY i imiennie podpisuje swoje ćwiczenia. Zostajemy powitani w lesie przez czwórkę bohaterów Jeża Julka (mój synek był przeszczęśliwy, bo pierwszy raz spotkał bohatera o swoim imieniu), Królika Karola, Kosa Kostka i lisa Leszka. O każdym z nim dowiadujemy się jakiejś ciekawostki. Dowiadujemy się gdzie mieszkają, czym się żywią itp. Następnie przechodzimy do informacji o bardziej rozpoznawalnych ptakach: dzięcioł duży, puszczyk, modraszka, kos, rudzik, zimorodek oraz poznajemy przepis na ptasie ciasteczka, które możemy wykonać w prosty sposób z dziećmi w domu. Z Julkiem uczymy się na przykład rozpoznawać różne gatunki drzew, a z Karolem tworzymy kolaż z prawdziwych liści. Jako rodzice jesteśmy zobligowani do zabrania swoich pociech do lasu i zebrania materiałów do ćwiczeń. Oczywiście standardowe kolorowania, łączenia kropek czy naklejania są tutaj również wplecione.

Zestaw posiada 22 strony różnych zadań podstawowych oraz wykraczających poza nudne siedzenie w domu. Dziecko poznaje ciekawych bohaterów. Bardzo przypadły mi do gusty proste ilustracje Clover Robin, które nie do końca są realistyczne, ale sprawiają, że cały zestaw jest bardziej artystyczny i ciekawy, aż żal zużywać naklejek. Bardzo chciałabym by tak były tworzone podręczniki do nauki przyrody dla pierwszych lat szkolnych. Prawdopodobnie potrafiłyby rozbudzić ciekawość zamiast wkuwania nudnych regułek. Z minusów to ogromna szkoda, że stron nie jest odrobinę więcej.

„Mój pierwszy ogródek” – Zeszyt z zadaniami i naklejkami

Podobnie jak w przypadku poprzednika dziecko podpisuje książeczkę imiennie. Zestaw rozpoczyna się od prostego rysunku łąki, gdzie dziecko powinno domalować brakujące kwiatki do łodyg. Następnie kratka po kratce namalować domek borsuka, który jest raczej bajkowy (borsuki w swetrach z obrazkiem na ścianie). W odróżnieniu od poprzedniej pozycji. Jedno zadanie zajmuje dwie strony i bardzo proste. Nie angażują dziecka do wyjścia z domu, nie ma też jakiejś narracji czy bohaterów, nie ma ciekawostek. To co bardzo mi się nie podobało to np. strata dwóch stron na rysunek ulubionych kwiatów. Dużym plusem są proste ilustracje, mniej artystyczne, duże i wyraźne. Niestety nie do końca jestem pewna dla jakiej kategorii wiekowej ten zeszyt jest skierowany i w tym wypadku zestaw dużo bardziej przypomina inne dużo tańsze zestawy ćwiczeń dla maluchów. Nie do końca jest też w temacie ogrodu, bo są rysunki polnych kwiatów, muchomorów, leśnych ptaków, drzew parkowych.

Podsumowując to jestem bardzo zachwycona zestawem leśnym i bardzo rozczarowana zestawem ogrodowym. Przed zakupem pozostałych pozycji w księgarni na pewno najpierw dokładnie ocenie je w księgarni jeśli w końcu je otworzą. Zdecydowanie polecam „Odkrywców przyrody” wszystkim przedszkolakom. Ocena recenzji jest raczej średnią dla obu zeszytów.

Ocena: 4/6

Mary

Za książeczki do recenzji dziękuję wydawnictwu EGMONT

Jedna myśl na temat “Mój pierwszy ogródek & Odkrywcy przyrody – zeszyt z zadaniami i naklejkami

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s