Opublikowany w Fuzja

Na tropie niewyjaśnionego – Will Pearson


Badacze od lat próbują, wespół z miłośnikami tajemnic, odkrywać sekrety naszego świata. Od wieków głowimy się jak powstały piramidy, czy w kosmosie istnieje inne życie, czy naszą planetę zamieszkują nieznane nam dotąd człekopodobne istoty… I od wieków pytania te pozostają bez odpowiedzi.

Wiele z tych tajemnic zapewne nigdy nie zostanie odkrytych, inne choć znajdują racjonalne wyjaśnienia wciąż wzbudzają wiele emocji. Wygląda na to, że książka Willa Pearsona „Na tropie niewyjaśnionego. Tajemnice, wobec których nauka pozostaje bezradna” niewiele zmieni w tej materii, a zdanie zamieszczone na IV stronie okładki – „Czasem pytania są ciekawsze od odpowiedzi” – każe czytelnikom zastanowić się nad sensownością tej publikacji.

O ile książkę Richarda MacLeana Smitha pod tytułem „Niewyjaśnione. Prawdziwe historie, których nigdy nie udało się wyjaśnić”, również z wydawnictwa Znak, pochłonęłam jednym tchem (i w tym miejscu gorąco ją polecam) o tyle książka „Na tropie niewyjaśnionego” okazała się po prostu nudna. Pearson nie przedstawia się tutaj jako umiejętny bajarz, brak mu polotu i swobody. Smith przedstawia wybrane przez siebie tematy w sposób szalenie interesujący, dodaje też wiele własnych, błyskotliwych komentarzy, które pozwalają czytelnikom sądzić, że sam jest inteligentnym i ciekawym człowiekiem. Z kolei praca Pearsona wygląda jak zlepek przepisanych materiałów źródłowych. Być może problemem jest to, że wybrał najbardziej wyświechtane tajemnice, które w zasadzie można już nazwać popkulturowym, a może po prostu rzeczywiście nie potrafił ciekawie przedstawić tych tematów? Bez względu na to, jaka będzie odpowiedź pewne jest to, że „Na tropie niewyjaśnionego” trudno jest nazwać ciekawą publikacją. Irytujące jest również to, że autor próbuje poniekąd podsycać aurę tajemnicy snutą wokół danej teorii, a z drugiej strony dość obcesowo ściąga czytelników na ziemię wyjaśniając jak banalne bywają odpowiedzi na pewne pytania. Ten dualizm i brak spójności kreowania opowieści jest dla mnie męczący.

Na książkę składa się dwadzieścia rozdziałów, pośród których znajdziemy tajemniczą sprawę zaginięcia załogi statku „Mary Celeste”; serii zaginięć w obrębie słynnego Trójkąta Bermudzkiego; próby odkrycia gdzie leżała Atlantyda (jeśli istniała); kolejne rozdziały dotyczą także Stonehenge, Wyspy Wielkanocnej, kultowej Nessie oraz Zodiaka. Najciekawsze, najbardziej zaskakujące albo jedne i drugie były dla mnie rozdziały dotyczące Göbekli Tepe, kota w pudle (czyli nieco o fizyce kwantowej), Strefy 51 oraz zabójcy Zodiaka. Być może można tę publikację polecić czytelnikom, którzy nie mają praktycznie żadnego pojęcia o tychże zagadnieniach, czyli młodym lub tym, którzy dotychczas nie interesowali się takimi tematami, choć wydaje mi się, że nie ma w niej żadnej informacji, której nie udałoby się odnaleźć w sieci. Praca Smitha góruje nad tą Pearsona o tyle, że ten pierwszy pokusił się o wiele refleksji zmuszających do myślenia, skłaniających do podjęcia dialogu lub poszukiwań na własną rękę. Nie jestem w stanie powiedzieć czy „Na tropie niewyjaśnionego” może spełniać, którąkolwiek z tych funkcji… Nie jest to książka źle napisana. Po prostu uważam, że jest niepotrzebna. Kibicuję wydawnictwu Znak w budowaniu tej serii, bo liczę że dobrze odczytuje znamiona sugerujące, że obie te książki mają coś wspólnego w szerszym kontekście (podobna szata graficzna, tematyka, więc hej, czemu nie?), ale jako miłośnik tematów paranormalnych, teorii spiskowych oraz wszystkiego co niewyjaśnione, wymagam nieco więcej od takich lektur.

Ocena: 3/6

Żaneta Fuzja Krawczugo

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu ZNAK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s