Opublikowany w ViridianaD

Dusia i Psinek – Świnek. Wielka miłość. Justyna Bednarek, Marta Kurczewska


Wydawnictwo Nasza Księgarnia zaskoczyło mnie w tym miesiącu paczką – zamówiłam jedną, a dostałam aż trzy książki do recenzji! To ogromna odpowiedzialność, aby rzetelnie przedstawić Wam tytuły dla bardzo wymagających czytelników – dzieci. Tym razem zajmę się propozycją kierowaną do przedszkolaków: „Dusia i Psinek – Świnek. Wielka miłość”.

Z Dusią i Psinkiem – Świnkiem spotykam się pierwszy raz, mimo iż wiem, że recenzowana przeze mnie książka nie jest pierwszą z serii. Przyznam, że nie do końca podobają mi się ilustracje zawarte w kolejnych tomach i chyba dlatego omijałam je szerokim łukiem. Oczywiście nie jest to zarzut – po prostu ilustratorka nie trafiła w mój gust, lecz wiem, że jej styl podoba się wielu dzieciom i dorosłym. Książka jest bardzo kolorowa, a barwy intensywne, choć nie przesadzone. Czcionka ma odpowiedni rozmiar, by opiekun dziecka mógł przeczytać historię (liczącą 32 strony) Dusi z oddalenia. Ważny jest fakt, iż oprawa jest twarda, dzięki czemu książka posłuży nam więcej niż raz. Dodam także, że okładka ma matowe wykończenie i jest miła w dotyku – jakby pokryta meszkiem. Uwielbiam to!

Jeżeli chodzi o dane techniczne, chyba wszystkie najważniejsze informacje zawarłam powyżej.Czas więc na treść! Tutaj właśnie odnajdziemy wyjaśnienie, dlaczego skusiłam się na „Dusię i Psinka – Świnka. Wielką miłość”. Porusza ona ciekawy i bardzo ważny temat – uczuć.

Rodzice Dusi stają przed problemem odbierania córki z przedszkola. Mama ma nową pracę, która znajduje się daleko od placówki, tata zaś rusza w delegację poza granice kraju. Wpadają więc na pomysł, aby poprosić o pomoc dziadków dziewczynki. Dusia wie, że babcia i dziadek bardzo się kochają, bo dziadek nosi babcię na rękach, a babcia piecze dla dziadka serniki, chociaż wcale tego nie umie!
Kiedy Dusia jest już w przedszkolu, okazuje się, że do jej grupy przyjęto nowego chłopca. Klaudiusz, bo tak ma na imię nowy kolega bohaterki, jest synem pana rozwożącego zabawki. Wszyscy są nim zachwyceni poza jednym chłopcem – Tomkiem. Ale zaraz, zaraz… Po kolei.

Tomek przyjaźni się z Dusią, jednak Klaudiusz obdarowuje dziewczynkę piękną lalką i pyta, czy ta wyjdzie za niego za mąż, kiedy dorosną. Dusia jest zachwycona prezentem i w ramach wdzięczności dzieli się z nowym kolegą plackiem ziemniaczanym. Dla Klaudiusza rzuca w kąt nawet swojego ulubionego Psinka – Świnka! Maskotkę, która nie wiadomo czy bardziej przypomina psa czy świnkę. Tomek przygląda się temu z niezadowoleniem i niepostrzeżenie chowa Psinka – Świnka do czerwonego czajniczka, jak codziennie. W międzyczasie Dusia bawi się z koleżanką w kąciku fryzjerskim i ciach! Katastrofa! Traci jednego ze swoich ślicznych warkoczyków…

Och, tak wiele treści! Tak wiele zdarzeń! O tak wielu sprawach Wam nie powiedziałam! Musicie odkryć je sami…

W książeczce poruszone są ważne kwestie – relacji międzyludzkich. Na przykładzie książki możemy wyjaśnić dziecku czym jest przyjaźń (Dusia i Tomek), a czym powierzchowne zauroczenie czy próba zjednania sobie przyjaciół poprzez dawanie innym drogich prezentów (Dusia i Klaudiusz). To także próba pokazania dzieciom, że sytuacje trudne można odwrócić w coś pozytywnego (obcięty warkocz i zmiana fryzury, która nie była planowania i chciana). Książka wskazuje także na częstą w świecie rzeczywistym zażyłość między dziećmi a ich dziadkami, którzy chcą swoim wnukom zapewnić wszystko, co najlepsze i ochronić ich przed przykrościami.

Może „Dusia i Psinek – Świnek. Wielka miłość” nie jest książką, która zajmie ważne miejsce w mojej domowej biblioteczce, jednak jest ona ciekawą propozycją spędzenia czasu z dzieckiem.

Ocena: 4/6

ViridianaD

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu NASZA KSIĘGARNIA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s