Opublikowany w Fuzja

Gry i zabawy dla dzieci – Magdalena Cieślak


Półtora roku temu urodziłam córkę i przyznam szczerze, że jedną z moich największych bolączek, jako przyszłej mamy, było uchronienie się od stosów migających, grających i interaktywnych plastikowych zabawek, które miały zalać moje mieszkanie, co obserwowałam u większości dzieciatych znajomych. Jednak jakimś cudem minęło osiemnaście miesięcy, a my jeszcze nie zostaliśmy pogrzebani pod toną zabawek. Owszem, córka posiada ich trochę, ale staramy się wraz z mężem by były one nie tylko rozwojowe ale również estetyczne. Przez te kilkanaście pierwszych miesięcy życia mojego dziecka zauważyłam przede wszystkim, że taki maluch wcale nie potrzebuje zabawek jako takich (bo np. najlepiej grać na niewidzialnej perkusji pałeczkami do sushi), potrzebuje za to być zabawianym, zainteresowanym i tu z pomocą rodzicom przychodzi Małgorzata Cieślak ze swoim zbiorem pomysłów zawartych w książce „Gry i zabawy dla dzieci”.

Na treść tej publikacji składa się parę słów „Od autorki”, następnie podsumowanie wiedzy, jaką powinno się o tej książce posiąść zanim się do niej zabierzemy, kolejne rozdziały to zabawy podzielone ze względu na wiek dziecięcych odbiorców (zaczynając od pierwszego miesiąca życia, kończąc na dzieciach powyżej trzeciego roku życia), następnie zabawy zostały podzielone pod względem „okoliczności przyrody” (m.in. zabawy nad wodą, zabawy w lesie, zabawy na urodzinach). Ogromnym plusem jest to, że autorka spisując te wszystkie pomysły czerpała z własnych doświadczeń oraz innych znajomych rodziców, także część z tych zabaw nie będzie dla Was zaskoczeniem, ale wiele z nich na pewno Was zainteresuje i będzie dla Was nowością, jeszcze inne mogą Wam albo Waszym pociechom nie przypaść do gustu, a jednak jestem pewna, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Ja potraktowałam tę książkę jako zbiór inspiracji i dostosowałam zawarte w niej rady i pomysły do potrzeb swojego dziecka, bo jak wiadomo każde rozwija się we własnym tempie, każde ma już pewne upodobania.

Książka „Gry i zabawy dla dzieci” stanowi świetne kompendium różnorakich aktywności dla dzieci w różnym wieku, to zbiór pomysłów, sugestii i porad, które pomogą nie tylko rodzicom przetrwać nawet najgorszy dzień swoich pociech. Dla mnie jednak bardzo ważny jest również element dydaktyczny, który wyłania się już po pierwszym kontakcie z publikacją. Ta praca pokazuje, że naprawdę niewiele potrzeba by czas spędzony z dziećmi był fajny i pełny radości. Dzięki takim zabawom my – dorośli, możemy poczuć się znów beztrosko, a przede wszystkim mamy szansę by nawiązać zdrową, ciepłą i pełną wzajemnego zrozumienia, relację z własnym dzieckiem, siostrzeńcem, wnuczkiem, podopiecznym etc. Zdecydowanie przydatna pozycja.

Ocena: 5/6

Żaneta Fuzja Krawczugo

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu NASZA KSIĘGARNIA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s