Opublikowany w Mary

ROK na placu BUDOWY – Artur Nowicki


Myślę, że ani wydawnictwa NK ani serii „Rok na” przedstawiać jakoś szczególnie nie trzeba. Od kilku lat jest ogromny popyt na właśnie te książki i pewnie większość maluszków spotkała je na swojej drodze.

Drugim ogromnym hitem od kilku lat są tytuły z Serii „Snów kolorowych placu budowy” – przygody brygady budowlanej składającej się z dużych pojazdów. Teraz jednak nastąpiła prawdziwa synergia pozytywnej energii, ponieważ tematyką najnowszego tomu serii „Rok na” jest ukochany przez tak wiele dzieci plac Budowy, czyli ogromne maszyny i narzędzia. W moim domu ze zamkniętymi oczami jestem w stanie przepowiedzieć, że książeczka ta będzie jedną z najczęściej przeglądanych.

Książka wydana w standardowym dużym formacie o twardych, kartonowych i wytrzymałych na małe rączki stronach. Przeznaczona jest dla dzieci 2+, które zaczynają zwracać uwagę na szczegóły. Pozwala tak jak i pozostałe tomy zrozumieć mijający czas, miesiące i pory roku. Dziecko z pozycji obserwatora na kolejnych stronicach zauważa upływający czas i odnajduje te same elementy, które ulegają zmianom. W przypadku placu budowy widzimy cały proces powstawania budynków – wyznaczanie działek budowlanych, kopanie i wylewanie fundamentów, stawanie ścian i nadproży, wyprawianie podłóg i stawianie dachu. Powstaje serwis aut, myjnia i parking. W książce nie mamy zbyt wiele tekstu. Na pierwszej stronicy poznajemy zabawnych bohaterów w postaci pojazdów oraz narzędzi. Podejrzewam, że dla małych budowniczych rozpoznanie pojazdów nie sprawi większej trudności, ale poznanie bardziej szczegółowego słownictwa zwłaszcza w dziedzinie narzędzi – np. rozróżnienie szpadla, łopaty i łopaty śnieżnej. Na kolejnych stronicach widzimy właśnie standardowy dla serii upływ czasu kolejnych miesięcy rozpoczynając od stycznia. Na ostatniej stronie natomiast autorzy wymyślili wielkiego robota – Mecha Budowalnego, który został skonstruowany z pojazdów oraz części maszyn poznanych w książeczce. Zabawa polega na ich rozpoznaniu.

„Rok na placu Budowy” to naprawdę wartościowa pozycja dla dzieci zainteresowanych tematem i uwielbiających zabawę we wypatrywanie szczegółów na dość zagmatwanych rysunkach zawierających wiele elementów. Jeśli wiec zastanawiasz się nad kupnem to trzeba się zastanowić czy zaciekawienie tematem oraz predyspozycje dziecka występują. Warto przy okazji tych książeczek zachęcać dzieci do opowiadania co się dzieje by rozwijać mowę oraz rozumienie przyczynowo-skutkowe. Jeśli akurat auta budowlane nie są na topie to seria zawiera wiele innych ciekawych tytułów. Ogólnie bardzo polecam.

Ocena: 5/6

Mary

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu NASZA KSIĘGARNIA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s