Opublikowany w Pomyluna

Sekret grzecznego psa – Marcin Konefał


Psy to wspaniałe stworzenia, które w każdej chwili życia albo nas rozbawią albo posiedzą przy nas, kiedy mamy gorszy dzień, jak gdyby wyczuwały nasz nastrój i starały się pocieszyć, choć przecież nie potrafią wypowiedzieć słowa. To przyjaciele. Przyjaciele, których trzeba wychować, albo nagradzając albo karcąc, ale nigdy nie używając siły.

By wychować odpowiednio pupila trzeba poświęcić mu sporo czasu, ale nawet i to czasami nie daje zamierzonych efektów. Co więc robimy? Sięgamy po poradniki. Ja także postanowiłam skorzystać z kolejnego już poradnika i mój wybór, tym razem padł na „Sekret grzecznego psa. Jak rozwiązać dziesięć najczęstszych problemów w wychowani pupila” Marcina Konefała.

Słowem wstępu – ostatnio zbieram wiele tego typu poradników, gdyż mam w domu jednego problemowego psiaka. Wynika to z tego, że kiedy był szczeniakiem trafił na ludzi nieodpowiedzialnych, którzy nie zdawali sobie chyba do końca sprawy z tego, że mają w domu trzymiesięcznego szczeniaka i czasem zdarzy mu się zrobić coś nie tak. To w końcu psie dziecko. Szczeniak po dwóch miesiącach przebywania u tamtych państwa trafił do mojego domu i tak już od trzech lat próbujemy różnych sposobów, by zmniejszyć jego agresję w stosunku do innych psów a nawet ludzi; nauczyć go, by nie szczekał na wszystko i wszystkich… wiecie… on się nawet maleńkiego ptasiego piórko boi, więc jest to pies, który boi się własnego cienia i nie radzi sobie z napadami agresji, kiedy jest na dworze. W domu nigdy tego nie robi, bo czuje się bezpieczny.

Marcin Konefał to polski zaklinacz psów, który zdobył wiedzę w czasie wieloletnich treningów, szkoleń czy zajęć z resocjalizacji czworonogów. Książka od samego początku urzeka swoją okładką, czerwoną, z narysowanymi psiakami w różnych sytuacjach. Podzielona jest na dwanaście rozdziałów, z czego każdy dotyczy innego zagadnienia, jak na przykład: gryzienie przedmiotów i jak oduczyć tego psa, niezwracanie uwagi na opiekuna, brudzenie w domu, szczekanie w każdej sytuacji czy wreszcie lękliwość i agresja. Nie ukrywam, miałam bardzo wielkie oczekiwania wobec tej książki, myślałam, że pomoże ona nie tylko mnie, ale i innym domownikom poznać przyczyny zachowania naszego psa i sposoby na rozwiązanie problemów. Czy tak się stało?

Mam drobny problem z tą książką, gdyż wiedz w niej zawarta i przekazana przez autora nie jest w moim odczuciu wiedzą przełomową i odkrywczą. Są to metody, jakimi kieruje się Marcin Konefał, kiedy pracuje z problematycznymi psami. Wszystkie te metody już wcześniej gdzieś zasłyszałam, przeczytałam o nich… Nie są to sposoby na poradzenie sobie z problematycznym i lękliwym psem o których wcześniej bym już gdzieś nie przeczytała.

Wielką uwagę autor poświęca temu, by człowiek stał się spokojnym, stabilnym, odpowiedzialnym i opanowanym przywódcą. Dosłownie. Nie jestem Wam w stanie nawet napisać ile razy w tej książce pojawiała się dokładnie taka sekwencja przymiotników opisująca człowieka i podobna ilość odnośnie psa, że powinien być „stabilny, zrównoważony”. Drobną wadą było także dla mnie ciągłe powtarzanie tychże zwrotów, powtarzanie metod, które się stosuje i ciągłe przypominanie o tym, jakim przywódcą stada powinien być człowiek. Było to męczące i na dłuższą metę irytujące, bo miałam wrażenie, że czytam dokładnie to samo przez dwieście stron, tylko napisane innymi słowami.
Plusem jest z pewnością zwięzłość poradnika, opisanie najczęstszych błędów popełnianych przez właścicieli psów i cóż, przyznaję, bo nie mam z tym problemów, także mnie samej. Popełniłam wiele błędów razem z innymi domownikami odnośnie wychowywania naszych psów i teraz, mając cały szereg poradników będziemy starać się korygować błędy, które popełniliśmy. Wiedza zawarta w książce Marcina Konefała może być wykorzystywana selektywnie; nie każdy pies będzie się „wbijał” we wszystkie opisywane błędy i problemy. Możemy, zatem korzystać tylko z tych rozdziałów, które dotyczą akurat naszego czworonoga.

Poradnik napisany przez pana Konefała to zbiór jego doświadczeń i wiedzy zdobytych na przeróżnych treningach, szkoleń czy resocjalizacji. To uporządkowane, choć nieidealne kompendium do poznania przyczyn zachowań psów i sposobów na pokonanie błędów, jakie popełnił człowiek przy wychowywaniu czworonoga. Jedyne, co mi się w niej nie podoba to ciągłe podkreślanie jednej kwestii, jak gdybym była niespełna rozumu i trzeba mi o tym przypominać średnio, co trzy strony. „Sekret grzecznego psa” to kolejna pozycja na rynku, którą można przeczytać, dodać do innych książek o tej tematyce i czytać dalej poradniki, bo wiedzy nigdy dość.

Ocena 4/6

Pomyluna

Sekret grzecznego psa

Nowości Taniej książki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s