Opublikowany w Anate

Aru Shah i drzewo życzeń – Roshani Chokshi


Aru, Aru, Aru coś ty znów narobiła…
Wojna między dewami a demonami zbliża się nieuchronnie i Innoświat pozostaje w stanie najwyższej gotowości. Czternastoletnia Aru Shah i jej przyjaciele otrzymują zadanie uratowania dwóch nieznanych im osób – jedna z nich zna słowa przepowiedni, która może zadecydować o zwycięstwie lub porażce w wojnie. Okazuje się, że osoby te, bliźniaczki, są kolejnymi siostrami Pandawami, a według przepowiedni jedna z pięciu sióstr jest fałszywa…

Kiedy bohaterom nie udaje się utrzymać w tajemnicy przepowiedni i poznaje ją Śpiący, ich niebiańscy nauczyciele domagają się, by drużyna Pandawów na pewien czas zaprzestała działań przeciwko niemu. Aru jednak uważa, że aby przywrócić Pandawom dobre imię, muszą odnaleźć Kalpawrikszę, drzewo spełniające życzenia, które wyłoniło się z Oceanu Mleka. Jeśli Aru zdoła dotrzeć do drzewa przed Śpiącym, być może – wypowiadając jedno jedyne życzenie – odmieni los całego świata.
Aru, uważaj, czego sobie życzysz, bo może się to spełnić…

Kolejny tom przygód w Innoświecie. Jak widać po okładce nasi bohaterowie dorastają i dojrzewają. Robi się coraz groźniej. Tym razem w grę wchodzi tytułowe Drzewo życzeń – Kalpawriksza – potężny przedmiot mogący odwrócić przebieg wojny. Aru jest pewna, że tylko dzięki niemu są w stanie zwyciężyć Śpiącego. Pora na odszukanie ukrytego skarbu, po nitce do kłębka. Oczywiście może liczyć na swoje duchowe siostry: Mini i Brynne nie zawodzą. Aru podkochuje się w Aidenie, ale póki co ma to formę delikatnych dokuczeń i długich spojrzeń. Do ich teamu dołącza chłopiec-naga Rudy, książę wężowych nagów. Pragnie dołączyć do wyprawy, a zważając na to jak pomógł ostatnio głównym bohaterom nie mogą mu odmówić. Ich misja jest tajna i taka ma pozostać. Odnalezienie Drzewa Życzeń nie będzie łatwe i będzie wymagało rozwiązania mnóstwa zagadek i walki o życie. Aru zaczyna wątpić w słuszność tej sprawy poznając coraz więcej faktów ze swojej przeszłości. Każdy z wojowników ma własne problemy i ciężko im się otworzyć nawet przed swoją rodziną. Ten tom opowiada, jak ważne jest byśmy mieli kogoś bliskiego w trudnym czasie. Jak ważna jest przyjaźń, szczerość i wiara we własne możliwości. Na pozór nieustraszeni i waleczni Pandawowie tak na prawdę są zgrają dzieciaków, którzy starają się udowodnić, że są siebie warci i potrafią dokonać niemożliwego. Tylko, czy uda im się tego dokonać na czas kiedy nikt już w nich nie wierzy?

Akcja jest wartka. Nie ma czasu na odpoczynek, kiedy cały Innoświat jest zagrożony. Czyta się powieść fenomenalnie. Jest dużo humoru, nawiązań do współczesnej popkultury i momentów akcji. Bohaterowie są wyraziści, mają swoje zdanie i wiedzą, kiedy należy podjąć rękawice, a kiedy trzeba się wycofać. Do czwórki znanej nam z wcześniejszych części dołączają kolejne siostry Pandawowie które znają treść tajemniczej przepowiedni. Nim ruszy się w drogę, trzeba zebrać drużynę, a ta jest już dość spora.

Podoba mi się przemiana głównej bohaterki. Dalej jest wesołą, rezolutną nastolatką, ale jednocześnie jest bardziej dojrzała i stanowcza. Wie, o jak wielką stawkę toczy się gra i coraz lepiej rozumie jej zasady. Wątpliwości natury moralnej jakie ją dopadają są ciekawie zarysowane i dodają drugie i trzecie dno powieści. Nie zawsze mamy rację, nie zawsze nasz autorytet ma rację. Czasem do prawdy trzeba dojść bez mapy czy śladów. Aru jest odważna. Uznana za liderkę stara się wypełnić powierzone jej zadania. Wisząca nad jej głową treść przepowiedni nie ułatwi jej zadania. Tylko ile tak naprawdę możemy poświęcić dla tych, których kochamy? Czy jest jakaś granica wielkomyślności i dążenia do celu?

Powieść ma 450 stron, a czytało mi się ją błyskawicznie. Zakończenie wbiło mnie w fotel, ale nic wam nie zdradzę. Nie mogę się już doczekać kolejnych przygód Aru. Chociaż klimat indyjski, ich wierzenia i historia jest nam dość odległy, to bardzo łatwo można wskoczyć w ten kolorowy, przedziwny świat. W treść książki wplątane są wyjaśnienia poszczególnych zjawisk czy mitologicznych bohaterów, a na samym końcu dostajemy słowniczek. Seria o Aru Shah to doskonała propozycja dla młodszych i starszych czytelników.

Ocena: 6/6

Anate

Za możliwość recenzji dziękuję Wydawnictwu GALERIA KSIĄŻKI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s