Opublikowany w Mary

Mulan. Opowieść obrazkowa


Jedną z moich ulubionych opowieści z czasów dzieciństwa była Mulan. Historia odważnej dziewczyny, która by uratować ojca wstąpiła do wojska jako mężczyzna. Moje pokolenie na pewno zna tę opowiastkę na wylot, ale nasze dzieci niestety już nie. Zawsze żałowałam, że w moim zbiorze Disneya brakuje Mulan. Stare wydania były bardzo piękne. Niestety te nowsze są bardziej mini wersjami.

Opowieść obrazkowa Mulan zawiera kadry z ekranizacji skomponowane trochę komiksowo. Nie mamy tutaj typowych ilustracji, ale ich kompozycje z dymkami jak w komiksach. Tekstu jest podobna ilość jak we wydaniach Egmontu. Książka ma wielkość zeszytową oraz niestety miękką okładkę. W tekstach pogrubione są niektóre słowa, które mają być prawdopodobne kluczowe, ale mi to przeszkadzało w odbiorze. Historia jest pokazana bardzo dobrze. Poradzono sobie nawet ze scenami batalistycznymi, więc pomimo zakłócaczy odbioru jest to całkiem dobre streszczenie.

Mam mieszane uczucia, bo z jednej strony bardzo się cieszę, że jest w końcu reedycja Mulan. Z drugiej strony nie do końca  przemawia do mnie hybryda komiksu z książką zwłaszcza jeśli chciałabym czytać mniejszemu dziecku. Podejrzewam, że to tylko mój trudny gust dotyczący harmonii na stronach książek, bo bardzo nie lubię chaosu. W związku z dymkami komiksowymi oraz podkreślaniem niektórych słów uważam, że raczej to wydanie jest przeznaczone dla dzieci starszych. Najlepiej czytających,  które będą w stanie nadążyć za dynamizmem stron i nawet będzie to wtedy dużą zaletą tego wydania.

Podsumowując. Nie wpasowałam się w grono odbiorców. Moje dzieci są za małe na zainteresowanie komiksami i zrozumieniem kompozycji obrazków, ale i tak cieszę się, że w końcu mam Mulan na swojej półce. Trochę mi smutno, że miękka oprawa, ale jakoś to przegryzę.

Ocena: 4/6

Mary

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu EGMONT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s