Opublikowany w Mary

Basia Wielka księga o uczuciach – Zofia Stanecka, Marianna Oklejak


Basia ma wiele odsłon i jest to bardzo popularna polska seria o przygodach niesfornej dziewczynki. To co urzeka, to prosty dziecięcy język trafiający do serca najmłodszych, a także poczucie humoru wywołujące uśmiech również u dorosłych. Książeczki dorastają razem z dzieckiem, bo seria liczy wydania zarówno dla najmłodszych, jak i trochę bardziej dojrzałych małych ludzi. W tym wypadku tom należy do mojej ulubionej odsłony, bo Wielka księga to konkret, który starczy na kilka wieczorów wieczornego czytania.

Temat emocji i uczuć jeszcze do niedawna stanowił nisze na naszym rynku. Wraz z rozwojem współczesnych nurtów psychologicznych pojawiła się potrzeba tłumaczenia emocji już najmłodszym dzieciom. Kolejne wydawnictwa wydają w tym temacie swoje propozycje, niestety większość dość słaba, bo emocje się czuje, a nie ogląda. Kolejnym minusem większości jest słaba paleta ich doboru. W Basi dokonany jest prawdziwy rekonesans wszystkich możliwych przeżyć, uczuć i emocji. Ukazane są z perspektywy różnych narratorów, dzięki czemu łatwiej jest trafić do wyobraźni naszej latorośli. Narratorami są dzieci, rodzice, dziadkowie oraz… misiek Zdzisiek. Opisy mają w sobie nutkę nostalgii dorosłego, fantastycznej prostoty dziecka oraz zabawną perspektywę zabawki. Nie ma tutaj historii do opowiedzenia co dla niektórych może być minusem. Jest narracja tłumacząca naszą skomplikowaną rzeczywistość.

Książka oprócz obszernego bagażu emocjonalnego posiada również bogatą szatę graficzną. Ilustracje bardzo basiowe, kartki kolorowe i milutkie w dotyku. Syn bardzo lubi ją przeglądać, zwłaszcza potwora obrazującego nienawiść, jest upiorny.

Podsumowując. Książka warta zakupu jeśli temat zrozumienia emocji wchodzi na waszą tapetę. Zakup dla samego poczytania może rozczarować ponieważ nie snuje się tutaj żadna historia ani akcja. Plusem jest objętość, bo starcza na sporo wieczorów. To ponad 130 stron! W naszym wypadku starczy na tydzień czytania. Brak zwrotów akcji przyśpiesza usypianie i nie wiem czy to plus czy minus tej pozycji. Każdy musi ocenić własne priorytety. Zakup polecam.

Ocena: 4/6

Mary

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu HARPERkids

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s