Opublikowany w Mary

Ukryta konsumpcja – Tatiana Schlossberg


Interesuje mnie świat. To jak jest zbudowany i jego mechanizmy. Wiele z jego elementów jest fragmentem czegoś większego, a nasza gospodarka stała się potworem na glinianych nogach. Niby nas podtrzymuje przy życiu, ale jakie jest to życie i co jeśli jedna z nóg w końcu przegnije. Książka Tatiany Schlossberg odpowiada na wiele pytań dotyczących powiązań jakości z ilością oraz wybranych cegiełek przemysłu z tym na co mają wpływ.

Książka wydana bardzo minimalistycznie. Dużo tekstu, prosta okładka bez ilustracji. Bardzo mi się podoba i współgra z głównym przekazem. Autorka pozwala nam przemyśleć wiele aspektów naszego próżnego życia omawiając to ile one kosztują naszą planetę. Jest to jak szklanka zimnej wody wylewana na nasze głowy za trwonienie zasobów, których cenę płacimy nie tylko pieniędzmi, ale również zdrowiem i jakością życia innych ludzi.

Aspekty poruszone w książce:
Technologia i internet
Żywność
Moda
Paliwo

Każdy z nich jest dość szczegółowo omówiony na przykładach tych najbardziej sztampowych. Każdy z nich posiada studium przypadku z bardzo głęboką analizą problemu. Na dowód głębokości tej analizy wystarczy przejrzeć przypisy… Źródła to aż 39 stron!!!
Dla mnie najciekawszy i jednocześnie najbardziej otrzeźwiającym był podrozdział o elektronice. Przytoczę to co mnie poruszyło w skrócie:

W Demokratycznej Republice Konga dzieci za marne grosze wydobywają Kobalt w bardzo trudnych warunkach. W Chile wydobywa się Lit, którego pozyskiwanie zużywa dużo wody, która jest bezcenna w tych rejonach z utrudnionym dostępem do wody pitnej. W Ghanie pali się plastik by odzyskiwać cenne kruszce. Robią to głównie kobiety i dzieci wdychając toksyczne opary wpływające na powstawanie wielu negatywnych zdrowotnych konsekwencji. Nikt z wielkich korporacji nie ponosi odpowiedzialności za to co produkuje, pomimo korzystania ze surowców należących do natury. Temat recyklingu, społecznej odpowiedzialności i uczciwości po prostu nie istnieje. Producenci produkują sprzęty, które mają działać tylko określoną krótką ilość czasu i zostać wyrzucone. To tylko jeden aspekt z poruszanych w książce, którą czyta się dobrze, ale niestety wzbudza ona w nas dużo skrajnych emocji.

Z minusów, które widzę. Książka jest pisana z punktu widzenia Ameryki więc większość przykładów jest bardziej lokalna. Książka została napisana w 2017 roku, a niestety obecna rzeczywistość pandemiczna zmieniła pokazane w książce liczby i prawdopodobnie zaogniła niektóre zjawiska. Nie jest więc mimo świeżości aktualna.
Według mnie jest to pozycja naprawdę ciekawa i nadaje się na prezent dla osób, które żyją w bardzo konsumpcyjny i krótkowzroczny sposób. Polecam lekturę każdemu komu los naszej matki ziemi nie jest obcy.

Ocena: 4/6

Mary

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu MARGINESY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s