Opublikowany w Fuzja

Przygody z nauką. Balon, Woda – Akademia Mądrego Dziecka


Zawsze uważałam, że nauka poprzez zabawę to najlepsza nauka, szczególnie dla maluchów. Myślę, że gdyby w czasach mojej młodości, ktoś w zabawny i rozrywkowy sposób zaprezentował mi podstawy chemii, fizyki i matematyki, te przedmioty nie byłyby dla mnie koszmarem w późniejszych latach nauki. Dziś mamy swobodny dostęp do materiałów pomocniczych które mogą ułatwić rodzicom wspólną zabawną naukę. Wydawnictwo Harper Kids wydało właśnie, w ramach serii Akademia Mądrego Dziecka, kilka fantastycznych książek obiecujących przeżycie przygody z nauką w tle. Przyznam, że nie jest to obietnica bez pokrycia.

My (z córką) przetestowałyśmy części zatytułowane „Woda” i „Balon”, jednak dostępne są również „Cytryna”, „Papier”, „Jajko” i „Cukier”. Książki zawierają dziesięć niesamowitych, a równocześnie prostych do zrealizowania w domowych warunkach, doświadczeń pozwalających na zrozumienie podstawowych zagadnień naukowych. Pierwsze strony zawierają wprowadzenie w temat, dowiadujemy się więc czym jest balon, z jakiego materiału jest stworzony oraz co to znaczy ciecz i np. jaki ma kolor. Dalsze strony to dokładne wyjaśnienie realizacji eksperymentu. Ogromnym plusem są humorystyczne rysunki zdobiące każdą stronę, dzięki czemu książka nadaje się również do opowiadania (jeśli akurat nie jest nam po drodze z eksperymentowaniem).

Czego zatem możemy się dowiedzieć z tych książeczek? „Balon” odpowie nam na pytanie czemu za drugim razem łatwiej go nadmuchać; jak zmusić go do śpiewania lub… pierdzenia; jak stworzyć z niego rakietę oraz jak go przebić tak by nie pękł – prawda, że to arcyciekawe? Natomiast dzięki „Wodzie” dowiemy się jak zamienić ciesz w ciało stałe, co można rozmieszać z wodą i co z tego powstanie, co pływa a co utonie i wiele innych. Doświadczenia z wodą mogą się szczególnie przydać tym rodzicom, których pocieszy z niechęcią zerkają w stronę wanny – myślę, że kąpiel okraszona wspólną zabawą zainspirowaną tą książką nie może się nie udać.

Książeczki są bardzo fajne i przydatne. Z pewnością są w stanie rozbudzić w maluchach zafascynowanie nauką. Doświadczenia w nich zawarte mogą rozpalić wyobraźnie i zachęcić milusińskich do stawiania własnych pytań dotyczących nauki oraz poszukiwania odpowiedzi na nie. My na pewno sięgniemy po resztę książeczek, gdy już skończymy eksperymentowanie z balonami i wodą.

Ocena: 5/6

Żaneta Fuzja Krawczugo

Za książeczki do recenzji dziękuję wydawnictwu HARPERkids

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s