Opublikowany w Mary

Exodus Księga Wyjścia. Moja droga do Berlina – Deborah Feldman


Bardzo podobała mi się filmowa wersja Unorthodox. Nie znałam wcześniej żydowskiego świata, który jest zgoła inny niż ten ukazany przez lukrowego Skrzypka na dachu. Pejsy, czapeczki, brody, tradycyjny ubiór. Miałam bardzo płytkie spojrzenie. Deborah Feldman ukazała świat zakazów i nakazów od środka wraz z mroczną stroną ucieczki z mroku.


Lektura dość obszerna, wydana w miękkiej oprawie, bez ilustracji, zdjęć, sam tekst. Użyłam określenia „ucieczka z mroku”, bo świat chasydzki jest twardy. Od kobiet wymaga się rodzenia dzieci i posłuszności mężowi we wszystkim. Nie można komunikować się ze światem zewnętrznym. Wspólnota rozpamiętuje przeszłość jednocześnie ściśle planując przyszłość każdej jednostki. Nawet robią badania genetyczne by uniknąć chorób przy żenieniu ze sobą krewniaków. Jakakolwiek zadra w drzewie genealogicznym spędza sen z powiek i sprawia, że człowiek nie jest wartościowy za to kim jest. W książce odbywamy europejską podróż przez korzenie bohaterki, która szuka połączenia z przodkami z dala od wspólnoty. Ulepiona w sekcie tożsamość silnie potrzebuje nadania sensu i miejsca w świecie w którym trzeba również wychować syna. Węgry, Szwecja, Niemcy to kolejne przystanki księgi wyjścia. Poznanie osób związanych z rodziną i historii ukrytych. Powrót do historii holokaustu.


Druga tom to podróż w poszukiwaniu tożsamości, zawiera zarówno wiele radości z powodu wolności, ale również pełną lęków i obaw. Zaglądamy w głowę Deborah, jej więzi z babcią, z kulturą, z rodziną. Wiele wspomnień zawiera bardzo drobiazgowe opisy. Chwilami była to ciężka lektura, ale ogólnie bardzo dobrze napisana. Na pewno nie jest to książka dla każdego. Przekonujemy się, że bycie uchodźcą nie jest proste i pod tym względem jest to bardzo aktualna lektura. Część znanych autorce osób nie powraca do normalności i popełnia samobójstwa. Ogólnie lekturę polecam. Tematyka inna, trudna, nie rozrywkowa.

Ocena: 4/6

Mary

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu PORADNIA K

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s