Opublikowany w Anate

Gra o świat – Neal Shusterman


Wystarczy jedno zderzenie w czasie gry na boisku futbolowym, by życie Asha w ułamku sekundy przestało wyglądać tak jak wcześniej. Wprawdzie wrażenie lodowatego chłodu szybko mija, rzeczywistość przestaje się jednak zgadzać z tym, co Ash zapamiętał. No bo na przykład czy drogowe znaki stopu naprawdę zawsze były… niebieskie?

 Początkowo zmiany są niewielkie, sytuacja szybko jednak wymyka się spod kontroli, a dobrze znany świat ulega modyfikacjom. Ash trafia do rzeczywistości, w której ma wszystko, o czym kiedykolwiek marzył – ale też do takiej, w której nie chce pozostać ani chwili dłużej. Tymczasem każda jego decyzja pociąga za sobą określone skutki.

Czy Ashowi wystarczy odwagi i determinacji, by odnaleźć najlepszy ze światów? Jeśli nie będzie ostrożny, wszystko, na czym mu zależy, może zniknąć w mgnieniu oka…

Ta nowatorska powieść porusza najbardziej palące tematy naszych czasów. To pozycja obowiązkowa dla czytelników, którzy zaczynają zadawać sobie poważne pytania o własne miejsce we wszechświecie.”

Neal Shusterman jest jednym z moich ulubionych autorów. Podoba mi się jego styl, to, w jaki sposób potrafi porać czytelnika w swój świat. Nie stroni od trudnych tematów i tak jest i tym razem. Jak tylko zobaczyłam zapowiedź jego najnowszej książki, wiedziałam, że muszę ją dorwać.

Ash jest zwykłym amerykańskim nastolatkiem. Interesuje go sport, dziewczyny i sport. Uważa się za tolerancyjnego, spoko kumpla. Lubi rywalizacje i zawsze daje z siebie 120% na boisku. Tak jest i tym razem podczas kolejnego meczu sezonu. Lecz nagle dzieje się coś dziwnego. W kulminacyjnym momencie rozgrywki, gdy Ash powala rywala na łopatki świat na moment zastyga, a przez ciało chłopaka przenika lodowate zimno. Nastolatek myśli, że to nic takiego, samo przejdzie. Niestety nie tym razem kolego. Machina ruszyła już z miejsca i nie wiadomo, czy coś będzie w stanie ją zatrzymać.

Polecam tę książkę młodzieży. Myślę, że przekrój wiekowy 13-17 lat będzie najodpowiedniejszy, ponieważ w tej powieści autor skupia się głównie na problemach nastolatków (raczej tych amerykańskich). Chociaż, w sumie nie tylko na tym. Ta książka opowiada ogólnie o sprawach, które dotyczą wszystkich: globalne ocieplenie, przemoc, narkotyki, rasizm, seksizm i problemy z jakimi borykają się osoby LGBTQ+. To nie jest łatwa opowieść. Autor wytyka nam wszystkie błędy jakie popełniamy goniąc za pieniądzem, rzeczami materialnymi i naszą opinią wśród innych. Pokazuje co jest ważne, na czym powinniśmy się skupić, a co powinniśmy sobie wsadzić w buty. To bardzo ciekawa powieść pokazująca różny punkt widzenia jaki może mieć jeden nastolatek. Jak szybko można zmienić zdanie, opinię i plan. Ash musi uratować świat, który zaczął się zmieniać w dość niekontrolowany sposób. Wszystko będzie zależeć od tego, na ile będzie go stać, ile będzie w stanie poświęcić i jak daleko będzie w stanie się posunąć nie dla siebie, ale dla całej reszty.

Ocena 5/6

Anate

Za możliwość recenzji dziękuję Wydawnictwu HARPERCOLLINS Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s