Opublikowany w Mary

Basia Franek i liczenie – Zofia Stanecka


We współczesnych czasach w podstawie programowej przedszkoli są literki, cyferki i elektronika. Kiedy ja byłam kaszojadem to mówiono, by dzieci nie uczyć wcześniej, bo będą się nudziły w szkole, a zabawa w błocie była cenniejsza od tabletu. Świat się zmienia, a jeśli chcemy za nim nadążyć to warto wspierać rozwój swoich pociech. 

 
Bardzo lubimy Basię, więc skoro jest i młodszy brat to i dla niego zbieramy bardziej odpowiednią serie. Franek wydawany jest w mniejszym formacie na twardych stronach trudniejszych do dewastacji przez małe paluszki. Strony są śliskie więc łatwo usunąć z nich zabrudzenia. Tekstu jest mało więc odpowiednio dla wieku żłobkowo – wczesnoprzedszkolnego. 
 
Franek i liczenie to tomik o cyferkach 1-5. Pozwala zaznajomić się z graficznym obrazem cyfr oraz uczy liczyć przedmioty, które bezpośrednio związane są ze serią o Basi. 
1 – liczymy lody
2 – liczymy misie (w tym misia Zdzisia)
3 – liczymy zabawkowe autka
4 – liczymy różne rodzaje piłek
5 – liczymy zwierzęta w zoo
Na końcu jest zadanie w którym liczymy określone na obrazku przedmioty (piłki, kwiatki, liście itp.)
 
Książka jest bardzo ładnie wydana z pięknymi basiowymi ilustracjami. Bardzo podobają mi się kompozycje stron i ładne tła. Książeczka jest ciekawa i zachęca dziecko do udziału w czytaniu. Pomaga też wyodrębnić paluszek u młodszych dzieci. W przypadku tego tomu nie ma tu żadnej historii, a po prostu opisane są ilustracje np. „Basia ma Miśka Zdziśka, a Franek Misiakryzsia. Razem mają dwa misie.” Zdania tego typu pozwalają również pobudzenie logicznego myślenia.
 
Osobiście bardzo podoba mi się seria o Franku. Dzięki temu tomikowi mój przedszkolak załapał graficzne obrazy cyfr, a wcześniej bardzo mu się myliło pomimo, że potrafi liczyć. Bardzo polecam ten tom i nie mam do niego żadnych negatywnych uwag. Miła lektura dla maluchów, warta zakupu.
 
Ocena: 5/6
 

Mary

 
Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu HARPERkids

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s