Opublikowany w Mary

W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie – Luigi Dal Cin


bajki brazylijskieLubię etnografię i bajki oraz podania ludowe są jej elementem. Gdy zobaczyłam Bajki brazylijskie w ofercie wydawnictwa słowne młode to urzeczona graficzną oprawą wiedziałam, że prędzej czy później trafią w moje ręce.

Brazylia to kraj bardzo orientalny, dziki i mieszający w sobie kultury całego świata, jednak rdzenna ludność tych ziem to plemiona, które posiadały ogromną więź ze światem roślin i zwierząt, a także kraina potężnej magii.  Nie do końca wiedziałam, czego się spodziewać zwłaszcza, że tytuł sugerował odrobinę szamanizmu.

Baśnie są spisanymi opowieściami, mitami takich ludów jak Kaingang, Kayapo, Tembe, czy Guarani. Włoski autor zebrał je i wyselekcjonował układając je w spójny świat trochę trudny do zrozumienia dla Europejczyka. Są to baśnie, ale jednocześnie mity, którymi ludzie tłumaczyli świat. Bohaterami bajek są zwierzęta. Ważnym przedstawicielem fauny jest Żabuti, czyli żółw, który sprytem w jednej z baśni oszukuje sępa, w innej wykiwuje jaguara. W kolejnej tapir użycza jaguarowi butów. Bohaterami są również węże, wiewiórki, małpy, papugi i tak dalej. Człowiek jest równorzędnym elementem tego świata. Zwierzęta rozmawiają ze sobą, oszukują, są egocentryczne. Opowieści tłumaczą skąd węże mają truciznę, dlaczego skorupa żółwia jest zbudowana z różnych elementów, a nie gładka, skąd jaguar ma ostre pazury, skąd się bierze noc. Animalizm. Plemienność. Inność.

237638224_371881884394428_6132566588697597526_n

Książka składa się z 11 opowieści, które są różne długością, więc leniwi rodzice mogą wybrać krótszą opowiastkę na dobranoc. Czyta się je bardzo przyjemnie. Strony są duże, ale tekst pozostaje w dobrym balansie z ilustracjami.

Oprócz nietuzinkowych historii ważnym elementem tej książeczki są właśnie grafiki. Proste, karykaturalne, dziecinne, ale nadające klimatu. Mają piękne barwy i są ciekawe. Przypominają mi stare książki, które czytałam w latach 90.

239211928_1020800162017837_7759739286621940997_n

Podsumowując Bajki brazylijskie nie są dla każdego. Nie mogę ich polecić, bo nie każdy będzie potrafił je zrozumieć. Są elementem innej kultury. Przerysowane sytuacje nie są realistyczne i nie każde dziecko i dorosły będzie potrafił je zrozumieć. Dla mnie osobiście są piękne i ciekawe. Czytamy je razem z trzylatkiem i jest bardzo zainteresowany chociaż jeszcze nie zauważa ich abstrakcyjnej strony. Kocham Brazylię jako kraj i myślę, że rzeczywiście mają jej klimat. Bardzo pozytywnie zadziwiła mnie cena tej pozycji. Pięknie wydane w twardej oprawie, wartościowe kulturowo książeczki są naprawdę niedrogie. Myślę, że będziemy zbierali te serię właśnie po to by rozmawiać o innych kulturach.

Ocena: 5/6

Mary

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu SŁOWNE (BURDA)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s