Opublikowany w Irrompible

Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych – Katarzyna Olkowicz


nietypowy-mundurowy-psy-do-zadan-specjalnychNależę do grona osób, które odwiedzając kogoś w domu najpierw witają się z czworonogiem, a dopiero potem z gospodarzem. Nic więc dziwnego, że moją uwagę przykuła nowość na rynku wydawniczym – „Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych”, czyli książka na temat psów pracujących w służbach takich jak policja czy straż graniczna. Jak wygląda szkolenie takich zwierząt? Ile lat trwa służba? Czy każdy pies nadaje się do takiej pracy? Odpowiedź na te i wiele innych pytań można znaleźć w reportażu Katarzyny Olkowicz.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów. Każdy z nich dotyczy psów pracujących dla innych służb: policji, wojska, straży granicznej, straży pożarnej, GOPR-u, a nawet… administracji skarbowej. Autorka na wstępie wyjaśnia jak w przypadku poszczególnych służb wygląda kupowanie psów, w jakim wieku muszą one być oraz jakie cechy powinny posiadać. Następnie cytując wypowiedzi psich opiekunów opisuje historie kilkunastu psów. Przewodnicy wspominają jak wyglądało ich pierwsze spotkanie z nowym podopiecznym, opowiadają o przebiegu szkolenia psa, o jego charakterze, rodzaju wykonywanej przez niego pracy, a także opisują najciekawsze akcje, w których wziął udział oraz wymieniają jego najważniejsze osiągnięcia. Nie zapominają również o okresie, gdy pies przechodzi na emeryturę. Wyjaśniają co się z nim dzieje, czy biorą go do domu czy też nie. Często historie kończą się niestety smutnym wspomnieniem momentu pożegnania z psem. Te fragmenty potrafią wycisnąć parę łez u prawdziwych miłośników tych zwierząt.

Przez lekturą reportażu Katarzyny Olkowicz nie wiedziałam zbyt wiele o psach pracujących w służbach mundurowych. Nawet nie do końca zdawałam sobie sprawę z tego, że są one obecne wśród tak wielu różnych służb. Psy pracujące w policji czy straży granicznej kojarzy każdy, jednak nie miałam pojęcia, że można je znaleźć również w służbach więziennych. „Nietypowy mundurowy” to skarbnica wiedzy na temat tych tak niedocenianych zwierząt. Co ważne, informacje, które się w niej znajdują pochodzą z „pierwszej ręki”. Można więc mieć pewność, że realia są dokładnie takie, jak zostało to przedstawione w książce. Co więcej, poza opowieściami o konkretnych psach w reportażu raz po raz pojawiają się fragmenty wywiadów autorki z niektórymi przewodnikami, co pozwala uzyskać jeszcze pełniejszy obraz pracy tych psów.

Jako, że jest to reportaż spodziewałam się książki nieco bardziej „oschłej”. Ku mojemu zaskoczeniu wypowiedzi przewodników wręcz tryskają miłością do zwierząt. Niemal każdy z nich możliwość wzięcia psa pod swoje skrzydła traktował jako przywilej i zaszczyt, a psa traktował jak równego sobie kolegę z pracy (lub lepiej). Żeby nie było tak słodko, był jeden z opiekunów, którego wypowiedzi mocno mnie zszokowały i zdegustowały. Na całe szczęście był to pojedynczy przypadek. Równie kontrowersyjny jest temat psich emerytur, ale miejmy nadzieję, że wkrótce się to zmieni. Mimo to kończę lekturę z uśmiechem na twarzy. Wiem, że zdecydowana większość tych psów jest kochana, doceniana i zadbana, a praca to dla nich czysta zabawa. „Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych” to książka, po którą powinien sięgnąć każdy miłośnik psów.

Ocena: 4,5/6

Patrycja „Irrompible” Ratajczak

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu REBIS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s