Opublikowany w ViridianaD

Dziewczyna o perłowych włosach – Anna Łacina


dziewczyna-o-perlowych-wlosachKsiążka, której chciałabym się dzisiaj przyjrzeć, to powieść z gatunku young adult. Nie jestem grupą docelową dla tego typu literatury, a jednak czasem po nią sięgam. Nadal pamiętam jakie uczucia (w różnych sytuacjach) towarzyszyły mi jako nastolatce czy „młodej dorosłej”. Ciągle potrafię współodczuwać, ale i patrzeć na historie głównych bohaterów z pewnego dystansu i doświadczenia. Czasem losy tych osób są dla mnie bardzo przewidywalne, innym razem niespodziewane. Tym razem trafiłam na powieść, która była idealnie wyważona między tym, czego można było się domyśleć, a tym co mnie zdziwiło i zaskoczyło.

Sylwia i Zuzanna Konieczka to siostry. Może niezbyt sobie bliskie, może nie do końca rozumiejące co czuje ta druga, nie jestem nawet pewna czy kochające się wzajemnie, jednak muszące zawrzeć ciche porozumienie, by poradzić sobie z nagłym kryzysem. Pewnego dnia ich ojciec wychodzi na spacer z psem Zuzy i… Nie wraca. Sylwia, poukładana perfekcjonistka, musi nagle zaopiekować się domem, zorganizować środki na jedzenie, zająć się zrzędliwą i schorowaną babcią, pilnować, by młodsza siostra nie zaniedbywała swoich obowiązków oraz oczywiście rozpocząć poszukiwania. Zuzanna wydaje się zaś poruszona jedynie zaginięciem Toperza, ale wraz z Sylwią udaje się i na policję i na obchód okolicy, a nawet tworzy ulotki, które dziewczyny chcą zawiesić na słupach w mieście. I choć koszmar rodziny trwa, to trzeba przygotować się do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Mimo wszystko dalej żyć… Choć żadna z nich nie znała odpowiedzi na pytania w teście na dorosłość.

Oczywiście historie dziewczyn wysuwają się tu na pierwszy plan. Poza strachem o Ojca, Topka czy przyszłość, mierzą się też z gamą innych emocji. Muszą poradzić sobie z babcią, która nie ułatwia im życia, a wręcz przytłacza dodatkowymi obowiązkami i marudzeniem, poza tym każda z nich ma koleżanki, które nie zawsze chcą pomóc, a jeszcze rozsiewają plotki, oraz obydwie przygotowują się do końca semestru. Sylwia w tym wszystkim musi znaleźć jeszcze czas dla chłopaka, a ich relacja, choć na pierwszy rzut oka idealna, też ma swoje mniejsze i większe rysy.

W międzyczasie poznajemy też pełniejszy obraz ich rodziny. Ojciec, rozwodnik, na początku nie radził sobie z rozstaniem, jednak to przy nim zostały córki. I Sylwia i Zuzanna potrafiły zaleźć mu za skórę. Czy to ich słowa go zraniły? Czy przyczyniły się do jego… Ucieczki? O ile to zniknięcie było ucieczką. Matka opuściła dziewczynki wiele lat temu. Zostawiła też ich ojca dla innego mężczyzny, a gdy dowiedziała się o tym, co się stało, na nowo pojawiła się w nieco już poukładanym świecie Sylwii i Zuzki. Dlaczego wróciła? Czy chce odkupić swoje winy? Czy da się w ogóle wybaczyć jej to, co zrobiła i do czego być może prawie doprowadziła?

Nieco dalszymi, ale nadal ważnymi postaciami dla książki są Oskar – chłopak Sylwii, Michał – kolega z klasy Zuzanny oraz Ada – przyjaciółka młodszej z sióstr Konieczka.

Książka, za którą dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka jest mocna, porusza trudne tematy, nie daje o sobie zapomnieć i budzi ogrom skrajnych emocji. Czytając ją nie raz miałam ochotę przerwać, krzyknąć na którąś z bohaterek lub przytulić i otrzeć łzy mówiąc „to nie tak jak myślisz”. Wybory, szczególnie starszej z dziewczyn, nie zawsze mi się podobały, nie wszystkie rozumiałam, a jednak z czasem poznawania bohaterek dostrzegałam czemu zachowują się tak a nie inaczej, co miało wpływ na ich postępowanie.

Książkę polecam każdej młodej dziewczynie. Nie tylko tej, którą fascynuje psychologia, ale także nastolatce, która być może odnajdzie w jednej z bohaterek siebie i dzięki lekturze będzie mogła coś zmienić…

Ocena: 6-/6

ViridianaD

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu ZYSK i S-ka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s