Opublikowany w Mary

Metoda Montessori na cztery pory roku – Brigitte Ekert


metoda-montessori-na-cztery-pory-rokuLubię metodę Marii Montessori. Jest w niej dużo respektu dla naturalnego rozwoju dziecka oraz przestrzeń na podążanie za jego potrzebami. Kolekcjonuje ciekawe książki i staram się pokazywać dzieciom świat takim jaki jest.

Książka Brigitte Ekert zaintrygowała mnie podziałem sezonowym. Spodziewałam się wprowadzania w poszczególne okresy wrażliwości, a dostałam książkę całkowicie odbiegającą od moich oczekiwań, ale czy to źle?

Książka wydana jest w miękkiej oprawie w standardowym formacie. W Środku znajduje się dużo kolorów, a kolory marginesów oddzielają określone pory roku. Na wstępie powiedziane jest krótko o metodzie oraz o tym jak należy z tym podręcznikiem postępować.

Nie jest to jednak książka typowo Montessori, a przypomina bardziej wydawane w latach 90. „Każde dziecko to potrafi”. 90% treści to przepisy na prace plastyczne. Jeśli nie posiadasz bogatych zbiorów handmade „przydasi” to niestety trudno rozpocząć swoją przygodę bez biegania po sklepach. Niektórych z tych materiałów artystycznych całkowicie nie znałam, więc ogólnie do pracy z tą książką biorę się jak pies do jeża.

Z pozytywów prace, które proponuje ta pozycja są bardzo ładne, podzielone tematycznie według kalendarza. Myślę, że będzie to bardzo trafiona pozycja dla dzieci, które kochają klej i nożyczki. W książce od czasu do czasu znajdują się też propozycje innych zabaw np. eksperymenty, przepisy kulinarne lub ćwiczenia fizyczne. Są to na pewno miłe przerywniki.

Podsumowując nie jest to na pewno pozycja dla każdego rodzica, bo nie każde dziecko chce być artystą, ale miło, że autorka przyjęła estetykę montessoriańską. W mojej ocenie odejmuje na pewno wymyślność niektórych składników potrzebnych do stworzenia prac plastycznych i to tyle. Jest ok.

Ocena: 4/6

Mary

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu RM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s