Opublikowany w MariDa

Grzesznik Nawrócony. Bridgertonowie tom 6 – Julia Quinn


grzesznik-nawrocony-bridgertonowie-tom-6Miłe to uczucie, móc czytać kolejną książkę z cyklu „Bridgertonowie”. To już szóste spotkanie ze znanym londyńskim rodzeństwem. Poznaliśmy już losy piątki rodzeństwa, teraz czas na kolejną latorośl. Tym razem pierwsze skrzypce gra Francesca. Osóbka, która do tej pory kompletnie nie rzucała się w oczy. Ot jedna z wielu, która po prostu jest. Nic więcej. Gotowi? Zapraszam na recenzję „Grzesznika nawróconego” Julii Quinn.

W wieku 22 lat Francesca Bridgerton zostaje bezdzietną wdową. Kobieta jest kompletnie rozbita, bo jej miłość do męża była szczera. Jakby tego było mało, przyjaciel zarówno jej, jak i zmarłego męża, wyjeżdża do Indii. Gdy wraca po czterech latach, między tą dwójką aż kipi, choć obydwoje starają się to przed sobą ukryć. W tym samym czasie w Londynie rozpoczyna się czas wielkich bali i obydwoje znajdują się w centrum zainteresowania. Czy udawanie samej przyjaźni nie skończy się dla nich tragicznie?

Jeśli mam być szczera, coś z tą książką było nie tak. Niby śledzimy rozkwit uczuć dwójki bohaterów, ale czegoś mi brakowało. Wszystko było takie trochę bez wyrazu, nijakie. I sytuacji nie uratowałaby nawet kronika towarzyska Lady Whistledown, choć nie ukrywam, że i tak bardzo mi jej brakuje. Ale wracając… Ciężko mi dokładnie wskazać jeden konkretny powód, niemniej nie będzie to moja ulubiona część, a już na pewno nie taka, którą będę polecać.

Brakowało przede wszystkim pomysłu, a sama akcja zdawała się pełzać. To trochę tak, jakbyście z podekscytowaniem czekali na namalowanie własnego portretu, ale okazało się, że trwa to dłużej niż zakładaliście. I nagle oczekiwanie przeradza się w znużenie oraz irytację. Tutaj było bardzo podobnie. Do tego dochodzi postać Francesci, która zwyczajnie mnie irytowała. I udawało jej się utrzymać ten stan rzeczy niemalże do samego końca! Uparta, niezdecydowana i w pewien sposób ślepa. Nie, nie, nie. Jedna z najgorszych kreacji bohatera, jeśli chodzi o rodzeństwo.

I stąd też uważam, że gdyby doszło do ekranizacji, byłby to bardzo monotonny seans. W kółko to samo, aż nie dotrwalibyśmy do ostatniego odcinka. Jedynie, na czym moglibyśmy się skupić, to kostiumy i scenografia. Chociaż poczekajcie, bo główny bohater to chyba najbardziej pomysłowa postać, jeśli chodzi o relacje łóżkowe! Nie jest to dużym spojlerem, że w końcu do nich dochodzi, niemniej kiedy to się już dzieje, można się zachłysnąć. Tutaj autorka dała się ponieść i chwała jej za to, bo w przypadku ekranizacji, byłoby na co popatrzeć.

Jednocześnie Michael to jedyna – powtarzam – jedyna postać, która się broni. Towarzyski, przystojny, uprzejmy, pomocny… Najprościej mówiąc, chodzący ideał. Ktoś, kto nie ma prawa istnieć, a jednak. Ujęła mnie w nim niesamowita wytrwałość oraz charakter. Niestety mimo to nie był w stanie dźwignąć fabuły, a szczególnie, że zakochany był w totalnie nijakiej kobiecie. O ile o nim czytałam z przyjemnością, tak gdy tylko pojawiała się jego ukochana…

Cała reszta bohaterów to tło, które było równie ciekawe, co kamyk w trawie. Ten tom strasznie mnie wynudził, ale jednocześnie nie zniechęcił, by poznać losy pozostałej dwójki z rodzeństwa. Bo mimo wszystko, książki są na różnym poziomie. Nie ma żadnej konkretnej tendencji. I to jest dobre. Nigdy nie wiadomo, na co się trafi.

Tymczasem mimo wszystko polecam przeczytać, bo zdania na jej temat są bardzo podzielone. Jedni się zachwycają, a drudzy – tacy, jak ja – nie potrafią zrozumieć tych pierwszych. Warto zatem spróbować i przekonać się osobiście, do której grupy będzie się zaliczać. A teraz z mojej strony to wszystko. Do zobaczenia, gdy pojawi się kolejny tom!

Ocena: 2/6

MariDa

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu ZYSK i Sk-a

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s