Opublikowany w gościnne

ŚCIGANA – Tess Gerritsen


scigana

Patrzysz właśnie na okładkę. Widzisz na niej młode dziewczę oślepione snobem światła – banał. Czytasz tytuł książki „Ścigana” – znów banał. Ale każdy z nas przecież jest w czymś do bani. Tak jak ten grafik który wkleił zdjęcie swojej byłej z instagrama. Ale książek się nie ocenia po okładce, książki się konsumuje, a ta jest doprawdy smakowita.

Tess Gerritsen to amerykańska pisarka, z zawodu lekarz internista. Po studiach praktykowała Honolulu na Hawajach. W 1987 roku opublikowała swą pierwszą powieść. Do tej pory autorka niczym wytrawny pisarski rzemieślnik spłodziła 30 publikacji. Kryminał to jej pasja i nie zabrakło jej także w tej książce. Za tytułem, który pozornie mógłby powiedzieć wszystko o zawartości, kryję się historia bardziej złożona niż tylko może się wam wydawać. Intryga grubymi nićmi szyta gdzieś pośród Brytyjskiej śmietanki klasy wyższej jest ugruntowanym trzonem tej powieści. Buckinghamshire, zielone pastwiska, urocze nizinne krajobrazy upiększone arystokratycznymi posiadłościami stają się niemym świadkiem niecodziennych afer, układów, przedziwnych zbiegów okoliczności i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Z każdą stroną zdacie sobie sprawę z zależności jakie łączą głównych bohaterów oraz zawiłości, które budują należyte napięcie.

Bezprecedensowymi atutami „Ściganej” Jest prostota połączona z geniuszem autorki, która w omawianym tytule pokazuje doskonały warsztat pisarski. Tutaj nic nie jest przypadkowe. Każda postać, każdy element historii jest wyraźnie skrupulatnie przemyślany. Nie znajdziecie tutaj barwnych poetyckich opisów, lecz przede wszystkim konkrety i motywy połączone ze sobą precyzyjną siecią zależności. Ta powieść jest jak doskonale spreparowana mikstura, czy miecz wykuty przez wprawnego zbrojmistrza – doskonale wywarzona. Choć jest to raczej kwestia bardziej gustu, to jednak osadzenie całej historii w realiach lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia wraz z klimatem sfer wyższych brytyjskiego imperium świetnie ze sobą współgra tworząc bardzo realne tło narracji.

Trudno jest mi doszukać się rzeczy, które mogłyby sprawić, że nie zdołacie tej książki przeczytać do końca. Tak dobrze jest ona poprowadzona. Nawet jeśliby kto próbował podważyć niską przewidywalność tej prozy, to zadanie byłoby naprawdę trudne. Tutaj tylko z pozoru wiele rzeczy wydaje się być banalne i do przewidzenia. A jeśli myślisz, że wyolbrzymiam, to może podejmiesz się wyzwania jakim jest sięgnięcie po ten tytuł?

„Ścigana” to opowieść napisana w stylu, w którym jak myślę mogą rozsmakować się wszyscy, którzy lubią dobry, trzymający w napięciu kryminał. Towarzyszące mu elementy powieści przygodowej dodają tylko uroku epizodom z jakimi muszą mierzyć się główni bohaterowie. Kultura słowa jest na wysokim poziomie. Całość daje odczuć, że autorka wprowadza do swojej pracy dużo wysiłku, byś ty drogi czytelniku mógł dobrze i z właściwą dozą emocji spędzić czas przy tym tytule.

Ocena: 6/6

KAIL

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu HARPERCOLLINS Polska

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s