Opublikowany w Mary

Kruki – Monika Maciewicz


kruki-wiedma-tom-2Kocham słowiańskie klimaty. Z chęcią tańczyłabym wokół ognia wdychając zapach odurzających ziół na szczycie łysej góry, ale los poskąpił mi życia w magicznym universum. Na szczęście zawsze mogę przenosić się do pięknych krain za pomocą stronic książek.

Tym razem udałam się w kolejną podróż z Biwią – wiedźmą już bardziej doświadczoną niż w pierwszym tomie. Nie chce pisać standardowej recenzji, bo taką już stworzyłam dla pierwszej części i uważam obie za bardzo wciągające, ale po prostu powiem co mi się podobało, a co nie.

+ Słowiański klimat został zdecydowanie utrzymany. Uwielbiam nawiązania do dawnych legend, archaiczny język oraz stworzenia ze słowiańskiego bestiariusza. To jest najmocniejsza strona tego tworu literackiego. Pod względem atmosfery przebija podobne książki na naszym lokalnym rynku.

+ Niebanalna główna postać, która nie jest wyłącznie zła lub dobra. Jest dzięki temu bardziej ludzka i bardziej kobieca, władana silnymi emocjami i własnym ego. Podoba mi się również, że nie ma jednego partnera na całe życie. Są różni mężczyźni, różne historie, jak w życiu. Ta książka nie jest harlequinem! Na szczęście! Mam nadzieje, że seria okaże się trylogią i poznamy bohaterkę jako staruchę w trzecim etapie życia.

+ Książkę się po prostu dobrze czyta nawet jeśli ma niespójności, a język stylizowany jest na starosłowiański to pani Monika ma zdecydowanie lekkie pióro.

– Ten tom trochę się plącze z fabułą. Narasta przygotowanie do walki z wrogiem, przybywa Cicha (epidemia). Atmosfera narasta. Długo budowany wątek kończy się tak sobie, a na końcu książki zamiast dużej kulminacji mamy jakąś drobną historię z legendą o Rokicie. Do tego wątek Bartusa, który nagle znów zostaje kimś bliskim i zwyczajnym również jest dla mnie słaby.

To tyle i aż tyle. Dobrze się czytało między kursami na miotle, więc polecam czytadło.

Ocena: 4/6

Mary

Za książkę do recenzji dziękuje wydawnictwu ZYSK i S-ka

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s