Opublikowany w Anate

Potwory i ludzie – Patrick Ness


potwory-i-ludzie-ruchomy-chaos-tom-3Nadszedł koniec wspaniałej trylogii opowiadającej o Toddzie i Violi. Towarzyszyliśmy im od pierwszego spotkania, podczas wielkiej ucieczki oraz w trakcie nowego życia w mieście. Jednak teraz zbliża się śmiercionośna bitwa. Odpowiedź nadchodzi, Szpakle nadchodzą i zostaje jedno pytanie: czy największy wróg może wszystko uratować?

Todd jest w stanie zrobić wszystko dla Violi. Wytrzyma wszystko i na wszystko jest gotowy. Violi ciężko odnaleźć się w tym nowym świecie gdzie wszechobecny Szum zagłusza własne myśli. Zbliża się bitwa której nie sposób wygrać (z powodu miażdżącej liczny przeciwników), ale nie można też jej przegrać.

Trzecia, ostatnia część jest moim zdaniem najlepsza. W końcu wszystko się wyjaśnia, wiemy kto jest kim, dlaczego to wszystko się tak potoczyło i o co finalnie chodzi z rodem Szpakli. Lubię, gdy autor wyjaśnia swoje pomysły i nie zostawia nas z niczym. W całej powieści nie dowiadujemy się tylko jednego. Kto naprawdę jest tym ZŁYM. Do samego końca nie wiadomo kogo należy nienawidzić. Kto jest winien temu wszystkiemu. Kogo należy potępić. Takie rozważania zostawia nam Patrick Ness. Nie podaje wszystkiego na tacy, to my sami mamy rozważać za i przeciw decyzji jakie podejmują bohaterowie. Czy najbardziej liczy się ukochany czy tysiące innych istnień? Kogo należy uratować? W jakim świecie wylądują nowi koloniści? Potwory kontra ludzie, ludzie kontra potwory… tylko kto jest kim?

Autor w niesamowity sposób prowadzi nas przez rozterki bohaterów czy to głównych, czy drugoplanowych. Powoli odsłania karty, żeby szokować nas coraz bardziej i bardziej. Ta powieść bardzo wciąga i absorbuje. Skłania do refleksji i głębokich przemyśleń zwłaszcza w dzisiejszych czasach, jednocześnie dając światełko nadziei, że zawsze będzie o co walczyć i trzeba podejmować rzuconą rękawicę. Świat nie jest biało czarny, ma różne odcienie szarości. Ta książka doskonale to pokazuje, jak zróżnicowane są myśli, uczucia i czyny a medal i tak zawsze ma dwie strony.

Ocena 6/6

Anate

Za możliwość recenzji dziękuję Wydawnictwu ZYSK i S-KA

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s