Opublikowany w Mary

Trzy żywioły – Simona Kossak


trzy-zywioly-b-iext111458121Uwielbiam osobę Simony Kossak. Jest trochę jak postać z filmu fantastycznego. Drobna kobieta mieszkająca w leśnej chatce w sercu puszczy i rozmawiająca ze zwierzętami. Czytałam wcześniej jej biografię i cieszę się, że w końcu sięgnęłam po książkę, która wyszła spod jej pióra. Wiodła życie, które warto przeżyć.

Książka wydana jest w miękkiej oprawie, ale za to z bardzo piękną okładką na której Simona z uczuciem głaszcze głowę leśnego zwierza. Książka zdobiona jest również pięknymi czarno-białymi grafikami. Wydanie jest naprawdę ładne.

„Trzy żywioły” to książka napisana bardzo lekkim językiem o zwierzętach. Każdy rozdział jest poświęcony innemu gatunkowi. Dowiesz się więcej o wilkach, niedźwiedziach, jeleniach i innych żywych istotach zamieszkujących puszczę Białowieską. Autorka dzieli się z nami wiedzą, ale nie jest to książka typowo naukowa. Czytanie jej jest jakby słuchaniem opowieści zebranych, ciekawostek, ale oczywiście i badań naukowych. Simona przez lata zbierała informacje z różnych źródeł, ale przede wszystkim słuchała ludzi, którzy wśród zwierząt żyją lub poświęcili danemu gatunkowi kawałek swojego życia.

Nie spodziewałam się, że poznawanie zwyczajów, ciekawostek i cech na przykład niedźwiedzia może być tak wciągające. W trakcie lektury musiałam uważać by nie przegapić swojego przystanku autobusowego. Ważnym elementem opowieści jest również szczera prawda na temat naszej relacji z dziką przyrodą. Jasno wytknięte są tutaj błędy, które popełnialiśmy i popełniamy od wielu pokoleń niszcząc zagrożone gatunki. Są oczywiście również przykłady jednostkowe. Mnie bardzo utkwiła w głowie historia pięknego jelenia na którego poroże polowało bardzo dużo osób. Zwierzę zostało tak zaszczute, że po prostu pękło mu serce. Simona snuje swoje opowieści jak gawędziarz przy ognisku, którego słucha się z zapartym tchem. Jest to efekt ogromnej wiedzy i pasji.

Trudno mi zrecenzować każdy z rozdziałów, bo nie jest to beletrystyka, ale mogę z całego serca zapewnić, że „Trzy żywioły” czyta się lepiej niż niejedną powieść sensacyjną. Jeśli więc kochasz przyrodę, a życie w środku puszczy uznajesz za świetną alternatywę do życia, które aktualnie wiedziesz to myślę, że powyższa książka powinna zagościć na twojej półeczce. Z całego zielonego serducha polecam!

Ocena: 5/6

Mary

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu MARGINESY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s