Opublikowany w ViridianaD

Nierozwiązane zagadki historii. Od epoki kamiennej do końca XX wieku – Paul Aron


W dzisiejszej odsłonie Naszych Recenzji mam przyjemność przedstawić Wam książkę z nurtu popularnonaukowych, a dokładniej historycznych. Mowa o „Nierozwiązanych zagadkach historii”, która wyszła spod skrzydeł wydawnictwa Amber.

Moją ocenę zacznę od strony wizualnej pozycji. Jest ona przede wszystkim niewielka i lekka. To duży plus, gdy lubimy czytać tradycyjne w formie książki poza domem. Miękka oprawa nie jest tym, co do mnie przemawia, jednak sama okładka jest jak najbardziej poprawna – uwagę przyciągają ciemne barwy oraz ilustracja jakby pochodząca ze starożytnej wazy. W środku zaś dobrej jakości papier i łączenie stron (ogromny plus dla wydawnictwa). Niestety czcionka jest dla mnie nieco zbyt mała, ale niedogodność tę wybaczam, gdyż poza treścią, na stronach pojawiają się także zdjęcia.

Przejdźmy więc do samej treści. Na kolejnych stronach autor omawia „nierozwiązane zagadki historii”, czyli tematy, które nie zostały do końca wyjaśnione, albo mimo tego, że pewne ich rozwiązania zostały ogólnie przyjęte – nadal budzą wśród historyków wątpliwości. Są to na przykład pytania o to, czy neandertalczyk był naszym przodkiem, czy Wojna Trojańska toczyła się naprawdę, czy Mozart został otruty, albo czy można było ocalić Titanica.
Jak widzimy, rozpiętość tematów i czasów jest bardzo rozległa. Znajdziemy tu i pytania o czasy bardzo odległe, liczone w tysiącach lat wstecz, ale także uznawane za współczesne.
Autor opisuje wydarzenie, przytacza słowa osób, które interesowały się sprawą z różnych stron. Sięga do źródeł z czasów, gdy dane wydarzenie miało miejsce, ale także do badań odleglejszych, pozbawionych emocji czy bogatszych ze względu na rozwój techniki i nowe możliwości sprawdzenia chociażby wieku przedmiotów.

Książka jest ciekawą propozycją dla osób lubiących historię, jednak nie jest to dzieło bardzo wymagające. Pytania stawiane przez autora są raczej sztampowe, często omawiane na lekcjach historii czy poruszane w programach telewizyjnych dotyczących między innymi zagadek z przeszłości. Na duży plus zasługuje jednak spis lektur, które mogą uzupełnić naszą wiedzę i zaspokoić ciekawość, po każdym rozdziale bowiem znajdujemy spis ciekawych pozycji na temat danego zagadnienia.

Polecam tym, którzy „łykają” wszelkie książki historyczne, chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat zawartych w pozycji zagadnień, ale i oczekują po prostu przyjemnej lektury, napisanej przystępnym językiem.

Ocena: 4/6

ViridianaD

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu AMBER

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s