Opublikowany w Mary

Książkożercy – Barbara Wicher, Grażyna Nowak-Balcer


Wydawnictwo Wilga stworzyło serię książeczek przeznaczoną dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem. Podzielone są według ilości tekstu i trudności na trzy poziomy A, B i C. Bardzo podoba mi się taki podział, bo łatwiej nam rodzicom wybrać odpowiednią pozycję dla naszego dziecka, ale otrzymane tytuły będę rozpatrywała osobno, bo mam też kilka zastrzeżeń.

Poziom A – Super Marian nad jeziorem – Barbara Wicher

Książeczka przeznaczona dla tzw. Książkogryzaków, którzy dopiero raczkują w dyscyplinie czytelnictwa. Na każdej stronie oprócz ładnych ilustracji znajdują się proste zdania .

Ilustracje są bardzo ładne, w miarę realistyczne i bardzo estetyczne. Niestety cała historyjka jest dla mnie mało ciekawa. Ukazuje chłopca, który na urodziny dostał konsolę gier wideo i cały czas w nią gra, aż sprzęt prawie wpadła do wody, więc postanowią ją odłożyć i pobawić się we wodzie. Osobiście nie chcę by moje dziecko brało przykład z głównego bohatera, nie ma też jakiejś szczególnej pointy.

Na końcu książeczki są pytania dotyczące treści jeśli jakiś rodzic chciałby przeegzaminować dziecko oraz naklejki z obrazkami przedstawiającymi bohaterów.

Poziom B – Akcja Jogi – Barbara Wicher

Książeczka przeznaczona dla tzw. Książkołasuchów, którzy już sobie nieźle radzą w dyscyplinie czytelnictwa. Na każdej stronie oprócz ładnych ilustracji znajduje się tekst znacznie dłuższy niż w poziomie A.

Bardzo podoba mi się kreska w ilustracjach Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. Takie pastele z ostrym obrysem, bardzo charakterystyczne i pasujące do literatury dziecięcej. Głównymi bohaterami są Kuba i Ida, którzy postanowili, że są detektywami. Ich pierwszą sprawą był zagubiony w parku miś, ale teraz ich nowa sprawa jest o wiele trudniejsza, ponieważ muszą odnaleźć właściciela kota, który zjawił się na ich tarasie. Ogólnie treść jest naprawdę ciekawa i sama pamiętam ze swojego dzieciństwa jak bawiłam się z przyjaciółmi w detektywów. Jedyny minus jaki widzę (a jestem czepialska) to fakt, że dzieci same pukają do obcego domu nie informując rodziców gdzie są. Jestem wyczulona na kwestie bezpieczeństwa, a jest to marny wzór do naśladowania.

Na końcu książeczki są pytania dotyczące treści jak i w poprzedniej pozycji oraz naklejki z obrazkami przedstawiającymi bohaterów. Dodatkowo jest też słownik trudnych wyrażeń np. lać jak z cebra.

Poziom C – Bomberka – Grażyna Nowak-Balcer

Najlepsze na koniec. Książeczka przeznaczona dla tzw. Książkołżerców, którzy czytają bezproblemowo. Tutaj tekstu już jest całkiem sporo. Czasem i na całą stronę, ale nie brakuje i pięknych ilustracji. Treść podzielona jest już na rozdziały.

Główną bohaterką jest Zuza, która bardzo chciałaby mieć taką ekstra kurtkę jak jej starszy brat. Pech chciał, że gdy ukradkiem ją przymierzała to urwał się bryloczek z kostką do gry. Nie umiała go naprawić, ale dzięki posiadaniu go nagle przypadkiem stała się częścią tajnej grupy „Niezły numer”. Treść ekstra! Ilustracje ekstra! Główni bohaterowie i pointa ekstra! Według mnie z tych trzech książeczek… ta jest warta najwięcej uwagi.

Na końcu oprócz wszystkich bonusów z A i B jest również łamigłówka- wykreślanka.

Podsumowując to cały cykl jest naprawdę fajnym pomysłem. Rodzice często nie mają idei jaka lektura jest odpowiednia dla umiejętności dziecka i dają teksty zbyt trudne zniechęcając do czytelnictwa. Mnie najbardziej urzekła historia o Bomberce i ją najbardziej polecam. Pozostałe dwie to kwestia tego czy rodzic nie ma takich zastrzeżeń jak ja, ale Akcja Jogi też mi się podobała. Najsłabiej wypada Super Marian nad jeziorem dlatego w ogólnej ocenie odjęłam dwa punkty.

Ocena: 4/6

Mary

Za książki do recenzji dziękuję wydawnictwu WILGA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s