Opublikowany w gościnne

Kurtyna – Agatha Christie


Kurtyna„Kurtyna” Agathy Christie to ostatnia powieść z Herkulesem Poirot, wydana w 1975 roku. Sędziwy i schorowany Poirot, chcąc przed śmiercią jeszcze raz zobaczyć swojego przyjaciela i partnera w prowadzeniu śledztwa, Arthura Hasting’a, wysyła do niego list w którym proponuje spotkanie w miasteczku Styles, gdzie rozwiązali swoją pierwszą zagadkę. Kiedy Hasrings przybywa na miejsce, Poirot prosi aby ten pomógł mu rozwiązać jego ostatnią sprawę dotyczącą dokonanych niedawno pięciu zbrodni.

Zaskakuje fakt, że za każdym razem udało się podać winnego, który od razu został skazany a jeśli nie (bo brakowało dowodów), potępiony przez społeczeństwo. Przyglądając się sprawie Poirot odkrył, że na miejscu każdej zbrodni przebywała ta sama osoba o imieniu Iks, więc najprawdopodobniej to on jest rzeczywistym mordercą a ponadto właśnie teraz przebywa wśród gości pensjonatu w Styles. Hercules jest przekonany, że podczas przyjęcia i tym razem padnie trup. Postanawia temu zapobiec.

Narratorem powieści jest kapitan Hastings i to jego oczami poznajemy całą historie. Mężczyzna wezwany przez przyjaciela, po przybyciu i poznaniu dokładnej przyczyny wezwania, postanawia zaangażować się w sprawę. Mimo lekkiej urazy spowodowanej brakiem zaufania przyjaciela, który nie podał mu tożsamości sprawcy, chce wywiązać się z zadania – bacznie obserwuje i wsłuchuje się w to co dzieje się dookoła a następnie wszelkie informacje przekazuje niedomagającemu detektywowi. Niestety każdy z nich miał już swoje lata – niedosłyszał, nie dowidział lub tak jak Poirot prawie całkowicie stracił zmysły. Umysł również nie był tak bystry co kiedyś i potrafił płatać figle. I tak przez nieuwagę doszło do kolejnej tragedii, której nie udało się zapowiedz. Kapitan nękany wyrzutami sumienia, traci wiarę w wychwalaną niegdyś intuicje oraz powodzenia śledztwa. Zamyka się w sobie, zaczyna myśleć o przeszłości i tym co jest teraz – analizować życie, pracę, chorobę a jednocześnie próbuje wziąć się w garść aby jednak pomóc przyjacielowi.

Większość bohaterów nie zwróciła na mnie szczególnej uwagi. Nie poczułam chęci poznania ich bliżej czy też przyjrzeniu sylwetkom, natomiast córka kapitana Hastings’a okropnie irytowała. Na szczęście Poirot mimo wieku, nadal pozostawał tym samym Poirotem: eleganckim, poważnym, stonowanym, gustownym, nieco narwanym i porywczym a przede wszystkim tajemniczym. Nie przeszkadzał fakt, że nie był sprawny tak jak kiedyś – nadal pozostawał tym samym Herculesem, który wzbudza ciekawość i intryguje. I pomimo iż jak zawsze jest zapatrzony w siebie, to jego wdzięk, urok, klasa oraz tajemniczość sprawiają, że czytelnik przymyka na to oko. Uwielbiam jego postać – obserwować, analizować, nawet w podeszłym wieku i aż wielka szkoda, że… Pas tego nie powiem. Autorka zaskakuje (mnie chyba po raz pierwszy), jednak nie wyjawię w jaki sposób aby nie odbierać przyjemności z lektury. Pewne jest jedno – tak nieoczekiwany zwrot zaskoczy nie jedną osobę. A może jednak rozczaruje?

Uwagę mam co do samej treści . Mimo, iż autorka nadal stara się utrzymać wartką i zawiłą akcję w której stopniowo odkrywa kolejne karty, a gotowe rozwiązanie podaje dopiero na koniec, „Kurtyna” wydała mi się nieco przegadana, ponadto irytowały mnie przemyślenia i refleksje Wantsona (było ich za dużo). Jednak Christie to Christie…. Królowa Kryminalu a jak wiadomo królowa jest tylko jedna. Ogólnie miło spędziłam czas przy tej lekturze. To nadal ten sam Hercules Poirot i jego bystry, choć niedomagający umysł. Ten klimat, który wciąga i fascynuje. I zakończenie, które może nieco naciągane ale jednak dość udane i z klasą – takie, które sprawiło, że do oczu napłynęły łzy.

Ocena: 4/6

Shanti

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu PUBLICAT DOLNOŚLĄSKIE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s