Opublikowany w MariDa

Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera – Lindsey Fitzharris


Wizyta w szpitalu kojarzy nam się mało przyjemnie. Ból, strach i niepewność to pewniaki, których ciężko się pozbyć. Ale tak naprawdę nie mamy na co narzekać! Nie wierzycie? Powinniście koniecznie sięgnąć po pewną książkę. „Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera” Lindsey Fitzharris to opis historii, która wydarzyła się naprawdę.

Akcja książki w większości rozgrywa się w XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii, gdzie chirurgia jest ukazana jako coś naprawdę strasznego. Autorka skupia się na losach Josepha Listera, który zrewolucjonizował medycynę, choć mało kto chciał wierzyć w jego odkrycia. Ale to normalne, że nowatorskie spojrzenie zawsze spotyka się z mocną krytyką. Na szczęście Joseph się nie poddał, za co powinniśmy być mu dozgonnie wdzięczni!

Gdy rozpoczynałam lekturę, miałam bardzo mieszane uczucia. Obawiałam się suchych faktów, wielu nazwisk, nudnych przerywników i niezrozumiałych pojęć. Na szczęście autorka skupiła się na jednym bohaterze, ukazując początki jego nauki, aż po wielkie odkrycia, które ostatecznie przyniosły mu wielką sławę. Wszystko przedstawiono w ciekawy sposób, a także poparto wieloma wypowiedziami bezpośrednich świadków (nie brak źródeł pochodzenia owych wypowiedzi). Bardzo podobały mi się przypisy, które potwierdzały autentyczność tekstu. Miałam dzięki nim poczucie, że to nie są tylko puste słowa, które ktoś sobie wymyślił. Treść była dla mnie podwójnie wartościowa.

Ta książka to bolesna opowieść, która nie jest dla ludzi o słabych nerwach. Opisy wielu operacji/zabiegów nie są jakieś drastyczne, jednak prostota użytych słów bardzo przemawia do wyobraźni. Czytanie „boli” tym bardziej, że opisywane zabiegi odbywały się każdego dnia i… potwornie bolały! Dzisiaj obawiamy się prostego zabiegu ze znieczuleniem, a kiedyś nie było go wcale! Kwestia braku znieczulenia bardzo działała na moją wyobraźnię, ale oczywiście nie miała wpływu na pozytywny odbiór książki.

Kim był główny bohater? Joseph Lister to chirurg, który dzięki pewnej operacji postanowił w całości oddać się medycynie. Niegdyś operacje były poniekąd rozrywką, którą zobaczyć mógł w zasadzie każdy. Joseph miał przyjemność obserwować pewną operację z próbą użycia znieczulenia… to właśnie ona wskazała mu drogę, którą chciał pójść. Jego losy zafascynowały mnie do tego stopnia, że przepadłam w tym świecie faktów i przeżywałam wszystko bardzo mocno. Podobał mi się styl przedstawianych faktów, jak i tempo zmian, które narzuciła autorka.

Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera” Lindsey Fitzharris to rzetelna wiedza, która działa na wyobraźnię, ale przede wszystkim uświadamia, jak bardzo jeden człowiek mógł wpłynąć na życie milionów ludzi. Gdyby nie jego upór i kilka zbiegów okoliczności, być może do dzisiaj zwykły zabieg w szpitalu kończyłby się wizytą w kostnicy.

Warto, warto i jeszcze raz warto!

Ocena: 6!/6

MariDa

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu ZNAK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s