Opublikowany w Fuzja

Jak dawniej żyły dzieci – Ben Hubbard


jak-dawniej-zyly-dzieci-akademia-madrego-dziecka-chce-wiedziecMoja miłość do historii narodziła się w wyniku obcowania z literaturą dziecięcą i młodzieżową wtedy odpowiednią dla mojego młodego wieku. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wspaniałych lektur dotyczących zamierzchłych czasów, dlatego dzieci zainteresowane tą tematyką mają w czym przebierać, dlatego by dany tytuł był atrakcyjny dla młodych czytelników musi się czymś wyróżnić.

Sięgając po „Jak dawniej żyły dzieci” liczyłam na nowatorskie podejście do tematu, bo przecież tego jak ogólnie żyło się dawniej dzieciaki mogą nauczyć się w szkole…

Książka prezentuje dzieci pochodzące z różnych czasów oraz różnych kultur. Bohaterowie przedstawieni się dość charakterystycznie dla swoich epok, a ich wesołe dziecięce buzie prezentują się przemiło. Czytelnicy poznają między innymi Mat z Paleolitu, Egipcjankę Arę, Selenę z Aleksandrii oraz kultury Wikingów, Sumerów, Olmeków – a i to nie wszystko. Jednak czy naprawdę możemy się z tej książki dowiedzieć, jak dawniej żyły dzieci? Nie do końca. Możemy się na pewno dowiedzieć, jak żyło się w dawnych czasach – w Paleolicie malowano na ścianach jaskiń, w Noelicie grzebano przodków pod podłogą w pomieszczeniach mieszkalnych, Olmekowie zbierali kauczuk, a Wikingowie mieli urozmaiconą dietę. Fakty dotyczące stricte dzieci stanowią malutki procent zawartych tu treści, tak więc nie można powiedzieć, że nie ma tu takich informacji wcale. Możemy się więc dowiedzieć, że w sumeryjskiej szkole panowała surowa dyscyplina, a egipskie dzieci bawiły się zabawkami w kształcie żaglówek. Pod tym względem książka niestety nie spełnia oczekiwań. Jeśli więc miałabym skupić się na tym, to niestety nie oceniłabym tej pozycji najlepiej, bo mam wrażenie, że tytuł ma po prostu sprawić, że dzieciaki chętniej po nią sięgną.

295267721_422698529819877_3569096412236886101_n

Patrząc na tę książkę ogólnie można jednak dostrzec jej potencjał. Zawiera sporo ciekawych treści podanych w przystępny i zwięzły sposób, który na pewno trafi do młodych odbiorców. Ilustracje są równie przyjemne i kolorowe, a na końcu książki można odnaleźć przydatny słowniczek. Jednak mimo to nie będzie to moja książka pierwszego wyboru do podsunięcia swoim dzieciakom.

295928968_1679662012397539_1196218268656896441_n

Ocena: 4/6

Żaneta Fuzja Krawczugo

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu HARPERkids

Reklama

Jedna myśl na temat “Jak dawniej żyły dzieci – Ben Hubbard

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s